Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Chińska gospodarka udusi się pod swoim ciężarem?

• 23 listopada 2012 • Komentarze (0)

Wydaje się, że chińska gospodarka nadal nie poddaje się globalnej recesji, która nęka od końca 2007r. Europę i Stany Zjednoczone. Wydaje się, bo zdaniem ekspertów sytuacja powoli ulega zmianie i Chiny mogą nie udźwignąć światowego problemu, który odciska coraz większe piętno nie tylko na ich finansach publicznych.

chińska gospodarka

fot. flickr.com | aut. SpecialKRB

Chińską gospodarkę ocenia się jako tę o nad wyraz dobrej kondycji i stabilności. Agencje ratingowe nadal doceniają siłę drzemiącą w krajowych obligacjach, których wartość utrzymuje się na wysokim poziomie dzięki szerokiej perspektywie rozwoju gospodarczego. Chiny doceniamy także za potężną skalę oraz odporność na ewentualne wahania koniunkturalne i instytucjonalne.

Dynamiczny wzrost gospodarczy Chin to efekt wielu składowych, a w tym m.in. niskiego długu publicznego, stabilne finanse budżety samorządów i stosunkowo wydajny system bankowy. Chiny cenione są za władanie potężnymi aktywami zagranicznymi, w tym największą na świecie rezerwą walutową oraz niski poziom długu publicznego.

Chiny nie są jednak „zieloną wyspą” w dłuższej perspektywie

Chiny mają jednak i swoje problemy. Kraj stoi przed wyzwaniem zreformowania systemu finansowego – jeśli władze nie podejmą szybkiej decyzji, może się okazać, że wzrost gospodarczy Chin może znacznie zwolnić. Zdaniem ekspertów problem stwarza przyjęty model biznesowy, który oparto o eksporcie dóbr konsumpcyjnych, a recesja w Europie może Chinom przysporzyć powód do niezadowolenia.

Poza tym w państwie notuje się zaskakująco wysoki wskaźnik korupcji w administracji, co według ekonomistów może być jednym z czynników, którzy wyraźnie przeszkodzi w dalszym rozwoju społecznym i gospodarczym Chin – reformy wydają się niezbędne.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Świat

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię