Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Takich danych nikt się nie spodziewał. Szokujący raport GUS

• 2 listopada 2018 • Komentarze (0)

GUS opublikował długo wyczekiwany raport o poziomie bezrobocia w wszystkich województwach w Polsce. Miejsc pracy przybywa, a pracodawcy coraz częściej muszą rywalizować o nowych pracowników. Ekonomiści spodziewają się utrzymania tego trendu przez kolejne 6 miesięcy.

Tendencja jest wyraźna

W końcu sierpnia stopa bezrobocia w Polsce sięgnęła poziomu 5,8%, a na koniec września 5,7% – oznacza to spadek aż o 0,1 pkt. proc.

Liczba osób zarejestrowanych w PUP-ach topnieje systematycznie rok do roku. Przypomnijmy, że jeszcze w październiku 2017 roku bez pracy było 6,6% populacji, a to oznacza spadek o blisko 1 pkt. procentowy (w ujęciu października 2017 do października 2018 r.). Specjaliści przewidują jeszcze większy spadek stopy bezrobocia w IV kw. 2018 i I oraz II kw. 2019 r. Obecnie największe bezrobocie panuje w województwie warmińsko-mazurskim, a najmniejsze w Wielkopolskiem.

Z czego wynika spadek bezrobocia?

Korzystna koniunktura gospodarcza pozytywnie wpływa na spadek bezrobocia w kraju – liczba miejsc pracy z biegiem lat przybywa. Według ostatnich badań, zamożność Polaków z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie. Rosną wynagrodzenia, co korzystnie wpływa na gospodarkę kraju. Produkcja przemysłowa rozwija się, dla przykładu – popyt na samochody osobowe wzrasta. Świadczy o tym ilość zarejestrowanych pojazdów – dla porównania w marcu 2016 roku było ich około 154 286, zaś w 2017 – blisko 180 000 (w tym miesiącu popyt był największy). Tendencja zwyżkowa w roku 2018 tylko utwierdziła ekspertów w przekonaniu, że w kolejnych latach trend będzie się stale zwiększał.

Jakie plusy ma spadek bezrobocia?

1. Wzrost dochodów społeczeństwa,
2. Wydatki budżetu państwa przeznaczone na osoby bezrobotne zmniejszają się, co pozytywnie wpływa na gospodarkę kraju,
3. Większe poczucie własnej wartości nowo zatrudnionych obywateli,
4. Ograniczenie rozwoju patologii.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Rynek pracy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię