Idą ważne zmiany dla szkolnictwa zawodowego. Dziś znamy szczegóły
MEN ma w planach wprowadzenie w życie 2-stopniowych szkół branżowych. Dlaczego? To odpowiedź na rosnące niezadowolenie ze strony pracodawców oraz braki w szkolnictwie zawodowym, które nie odzwierciedla potrzeb rynkowych.
Anna Zaleska chce zrewolucjonizować szkolnictwo zawodowe
Minister Anna Zaleska chce utworzenia dwustopniowego szkolnictwa zawodowego:
- I stopień: ukończenie tego stopnia zwieńcza dyplom, jaki ma być potwierdzeniem zdobycia podstawowych kwalifikacji zawodowych. Absolwent szkoły branżowej będzie mógł, albo wejść na rynek pracy, albo zdecydować się na kontynuację edukacji, otwierając II stopień.
- II stopień: ukończenie tego stopnia zwieńcza dyplom technika oraz wykształcenie średnie zawodowe; absolwent szkoły branżowej II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego i dalej kształcić się na uczelniach wyższych (w miarę potrzeb).
Dlaczego MEN chce znów inwestować w szkoły zawodowe?
Z kilku powodów. Po pierwsze – ze względu na niedostosowanie programów szkół zawodowych do realnych potrzeb rynkowych w skali kraju i regionu oraz zauważalną nadpodaż absolwentów szkół średnich i wyższych.
Anna Zaleska podkreśla, że wielu absolwentów szkół średnich i wyższych i tak musi zmienić swoje kwalifikacje, mierząc się z realiami rynku pracy.
MEN powołuje nowy organ kontrolny
Przebiegiem inwestycji w sektorze szkolnictwa zawodowego ma zająć się Fundusz Rozwoju Edukacji Zawodowej. FEZ będzie miał za zadanie budowę infrastruktury CKP, podwyższanie kompetencji nauczycieli, wyposażanie placówek szkolnych w sale warsztatowe i inne narzędzia dydaktyczne.
Publikacja nadesłana przez Edu Art
Czytaj także:
Kategoria: Gospodarka, Polska, Rynek pracy
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.