Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Idą ważne zmiany dla szkolnictwa zawodowego. Dziś znamy szczegóły

• 17 marca 2017 • Komentarze (0)

MEN ma w planach wprowadzenie w życie 2-stopniowych szkół branżowych. Dlaczego? To odpowiedź na rosnące niezadowolenie ze strony pracodawców oraz braki w szkolnictwie zawodowym, które nie odzwierciedla potrzeb rynkowych.

Anna Zaleska chce zrewolucjonizować szkolnictwo zawodowe

Anna Zaleska

Anna Zaleska fot. men.gov.pl

Minister Anna Zaleska chce utworzenia dwustopniowego szkolnictwa zawodowego:

  • I stopień: ukończenie tego stopnia zwieńcza dyplom, jaki ma być potwierdzeniem zdobycia podstawowych kwalifikacji zawodowych. Absolwent szkoły branżowej będzie mógł, albo wejść na rynek pracy, albo zdecydować się na kontynuację edukacji, otwierając II stopień.
  • II stopień: ukończenie tego stopnia zwieńcza dyplom technika oraz wykształcenie średnie zawodowe; absolwent szkoły branżowej II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego i dalej kształcić się na uczelniach wyższych (w miarę potrzeb).

Dlaczego MEN chce znów inwestować w szkoły zawodowe?

Z kilku powodów. Po pierwsze – ze względu na niedostosowanie programów szkół zawodowych do realnych potrzeb rynkowych w skali kraju i regionu oraz zauważalną nadpodaż absolwentów szkół średnich i wyższych.

Anna Zaleska podkreśla, że wielu absolwentów szkół średnich i wyższych i tak musi zmienić swoje kwalifikacje, mierząc się z realiami rynku pracy.

MEN powołuje nowy organ kontrolny

Przebiegiem inwestycji w sektorze szkolnictwa zawodowego ma zająć się Fundusz Rozwoju Edukacji Zawodowej. FEZ będzie miał za zadanie budowę infrastruktury CKP, podwyższanie kompetencji nauczycieli, wyposażanie placówek szkolnych w sale warsztatowe i inne narzędzia dydaktyczne.

Publikacja nadesłana przez Edu Art

Edu Art tablice edukacyjne

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Rynek pracy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię