Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Spółki handlowe. Czym się różnią się od działalności jednoosobowej? Czy warto je zakładać?

• 14 marca 2015 • Komentarze (1)

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przekształcania działalności jednoosobowych w spółki handlowe takie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynika to przede wszystkim z faktu z większej ochrony własnego kapitału, no i z faktu, że ich założenie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Obecnie wystarczy posiadać tylko niewielki wkład własny by stać się prezesem spółki.

Czy spółka handlowa to rzeczywiście same zalety?

Niewątpliwie przekształcanie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ma bardzo wiele zalet. Jest to przede wszystkim ochrona kapitału, taka forma działalności wygląda poważnie z punktu widzenia partnerów handlowych i pracowników. Łatwiej można ją również przekształcić w spółkę giełdową, a tym samym pozyskać kapitał z parkietu. Jednak nie jest to rozwiązanie dobre dla każdej firmy, gdyż ma to równie dużo wad.

Dlaczego nie warto zakładać spółki z o.o.?

Wiąże się to przede wszystkim z wyższym kosztami prowadzenia księgowości. W przypadku zwykłej firmy jednoosobowej można korzystać z uproszczonych form takiej jak Kpir czy też Ryczałt. Natomiast spółka musi prowadzić pełną księgowość i szczegółową rozpisywać wszystkie przychody i koszty. Do tego każdy drobiazg w związku ze zmianą powinien być odnotowany w KRSie.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (1)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. niezalogowany pisze:

    Szczerze wydaje mi się, że z tymi spółkami z O.O to jest taki owczy pęd. Jest furtka, można to od razu się przekształćmy. W wielu wypadkach nie ma to żadnego uzasadnienia ekonomicznego po prostu jest widzimisię prezesa, który ma duży samochód i małe ego. Potem się okazuje, że tak wiele firm nie wytrzymuje tego finansowo, właśnie ze względu na to, że ktoś na początku tego dokładnie nie przemyślał. A niestety nie można się już cofnąć i wrócić na jednoosobową działalność, dlatego takie decyzje powinny być przemyślane.

Wyraź swoją opinię