Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Umowy na czas określony przechodzą do lamusa. Tego chce resort pracy

Umowy na czas określony przestaną funkcjonować, przynajmniej w takim zakresie jak dzisiaj. O nowe regulacje prawne stara się resort pracy.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Idą poważne zmiany dla polskich pracodawców

Z informacji podanych przez ministra pracy wynika, że jego resort stara się, aby pracodawcy mogli podpisywać z pracownikami umowy na czas określony nie dłużej niż na 3 lata (liczone razem z okresem próbnym).

W ocenie ministra, zmiany są konieczne także w zakresie wypowiadania umów. W tej chwili obowiązuje okres 14-dniowy niezależnie od tego, na jaki okres umowa jest podpisana. Resort domaga się, aby do 6 miesięcy wypowiedzenie było dostępne w okresie 14-dniowym, ale powyżej okres był wydłużony do 30 dni, a jeśli pracownik jest zatrudniony dłużej niż 3 lata, okres wynosił aż 3 miesiące.

Resort pracy liczy, że zmiany miałyby wejść w życie na przełomie II i III kwartału tego roku.

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy

Komentarze (2)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. Ekonom pisze:

    Według mnie to niewiele pomoże. Rząd powinien zadbać się za drastyczne cięcie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju, dopiero wtedy coś ugrają. Sytuacja jest o tyle ciężka, że wysokość składek na obowiązkowe ubezpieczenia nadal rosną, inflacja zdaniem rządu niby stoi w miejscu, ale jak patrzę na swoje konto firmowe, to koszty cały czas idą w górę. Szkoda, że rząd nie ma żadnej konkretnej strategii na to żeby zrobić coś z przedsiębiorczością jako taką w skali makro i ułatwić jej prowadzenie biznesu, ograniczyć procesy administracyjne, biurokrację itd.

  2. radiowy_fan pisze:

    Dokładnie tak! Firmom należałoby w jakiś oczywisty sposób ułatwić rozwój. Nie wiem, uruchomić kolejne środki do dofinansowania biznesów, które już działają i prężnie się rozwijają, usprawnić prawo podatkowe i wiele innych. Jak na razie to z roku na rok biznes prowadzi się coraz trudniej. Widzę to po moim bracie, który niestety, ale w biurze spędza 3/4 każdej doby i przez te wszystkie obowiązki nie ma czasu na założenie rodziny, znalezienie sobie partnerki, a przy tym zaniedbuje już tą rodzinę, którą ma. Według mnie dzieje się naprawdę źle.

Wyraź swoją opinię