Spadają ceny mieszkań. Polacy szukają okazji
Wygląda na to, że koniunktura gospodarcza ma się coraz gorzej. Trudno także o pożyczkę na mieszkanie lub tradycyjny kredyt hipoteczny. W międzyczasie kończy się program „Rodzina na swoim”, a to czas kiedy deweloperzy są zmuszeni do wyraźnych cięć inwestycyjnych oraz obniżania cen mieszkań.
Największe obniżki cen nieruchomości można zaobserwować szczególnie w przypadku obiektów zlokalizowanych na obrzeżach większych miast – analitycy podkreślają, że w porównaniu ze styczniem tego roku ceny takich mieszkań spadły średnio o 15 %.
Deweloperzy są zdania, że na decyzje klientów można wpłynąć dziś już wyłącznie dużymi upustami. Część z nich w cenie zakupu oczekuje wykończenia lokalu pod klucz. Lokalizacja mieszkania oraz jego komfort nie są już czynnikami decydującymi na polskim rynku nieruchomości.
Wielu inwestorów podkreśla, że gwałtowna obniżka cen mieszkań to jedyny sposób, aby móc regularnie spłacać kredyty inwestycyjne zaciągnięte na budowę kolejnych obiektów. Tylko część stać na utrzymywanie gotowych, niezamieszkałych mieszkań przez dłuży czas – szczególnie w okresie grzewczym.
Trendy na rynku nieruchomości w Polce
Trendy wydają się być oczywiste. Młodzi ludzie decydują się na najtańsze mieszkania na obrzeżach miast, ponieważ ich zdolność kredytowa jest wyraźnie ograniczona. Rodziny z dziećmi coraz częściej decydują się na sprzedaż mieszkania w centrum, aby móc sięgnąć po coś większego. Na ogół taka inwestycja wiąże się z bardziej kosztownym dojazdem do pracy, ale takie mieszkania są niekiedy położone w urokliwych strefach rekreacyjnych z coraz lepszą infrastrukturą.
Zdaniem ekspertów chociaż dziś trend na rynku jest wyraźnie spadkowy, to w ciągu najbliższych kilku lat wartość mieszkań zlokalizowanych na nowoczesnych i nieco oddalonych od centrum miasta osiedlach będzie rosła. Specjaliści z branży podkreślają tutaj szczególny potencjał jeśli chodzi o lokale w pobliżu głównych ciągów komunikacyjnych, a w tym m.in. autostrada A2.
Analitycy są zdania, że większe zainteresowanie tanim budownictwem mieszkaniowym to doskonałe odzwierciedlenie naszej siły nabywczej. Statystycznie Polak zarabia ok. 3,6 tys. zł brutto, dlatego stać go na kredyt w banku nie większy niż 200 – 250 tys. zł.
Czytaj także:
Kategoria: Nieruchomości, Polska, Wiadomości
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.