Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Ile kosztuje remont łazienki?

• 8 maja 2022 • Komentarze (0)

Galopująca inflacja sprawia, że niezwykle trudno jest oszacować koszty zaplanowanego wcześniej remontu. Rosnące ceny materiałów budowlanych, urządzeń sanitarnych czy akcesoriów łazienkowych mogą nadwyrężyć, zaplanowany na tę okoliczność, budżet. Niemniej postaramy się w dzisiejszym artykule przybliżyć te czynniki, które należy wciąż wziąć pod uwagę podczas remontu łazienki.

Remont łazienki krok po kroku

Planując odnowienie i zmianę naszej łazienki, przede wszystkim powinniśmy starannie zaplanować remont, dzieląc go na mniejsze etapy. Każdą część prac remontowych powinniśmy także oszacować pod kątem finansowym. Jakie etapy warto uwzględnić i jak obliczyć ich koszt? Standardowy remont składa się z poniższych części:

  • Prace przygotowawcze – tutaj mówimy o takich czynnościach jak: skucie podłóg, ścian, położenie nowej instalacji, wylewki, a także odpowiednie przygotowanie podłoży do położenia nowych materiałów. Jeśli te czynności wykonujemy sami lub ktoś ze znajomych, znacznie oszczędzimy na robociźnie. Jednak choć skucie płytek to zadanie niemal dla każdego początkującego budowlańca, o tyle montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej to już poważna kwestia, którą powinien zająć się specjalista. Jeśli chcemy całość przygotowań zlecić fachowcom, musimy wtedy liczyć się z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych.

  • Układanie płytek i prace wykończeniowe – to kolejny etap każdego remontu. Zazwyczaj kładziemy gładź na zagruntowane ściany, by potem ozdobić i ochronić je płytkami. Tutaj również możemy dokonać oszczędności, kupując tanie płytki podłogowe i ścienne oraz samodzielnie kładąc materiał na powierzchniach. Jednak tak newralgiczne prace, jak położenie płytek wymaga od nas dużej precyzji i doświadczenia, jeśli nie chcemy, aby cenne elementy odpadły od ściany czy podłogi po kilku tygodniach użytkowania. Za położenie gładzi, płytek i ich wykończenie zapłacimy średnio 100-200 zł/mb. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie płytki wybierzemy. Jeśli zapragniemy mozaiki – lepiej zarezerwujmy większą ilość gotówki dla fachowca. Nie zapominajmy oczywiście o koszcie zakupu samych płytek.

  • Kupno i montaż odpowiednich urządzeń sanitarnych – tu również musimy liczyć się z tym, że cena tego etapu będzie uzależniona od jakości urządzeń, ich designu i przeznaczenia. Za kupno wanny lub prysznica, umywalki i WC najmniej zapłacimy około 1500 zł. Do tego, jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, powinniśmy doliczyć koszt montażu przez fachowca. Ceny wahają się tu w zależności od urządzenia od 100 zł za umywalkę, po 500 zł za montaż kabiny prysznicowej.

Szacuje się, że za cały remont standardowej łazienki musimy obecnie zapłacić nawet 15000-20000 zł. Taki generalny remont to oczywiście duża inwestycja dla domowego budżetu. Jeśli chcemy zaoszczędzić, ale jednocześnie zmienić naszą łazienkę, warto postawić na ekonomiczne rozwiązania.

Remont łazienki bez kucia?

Remonty kojarzą nam się z wierceniem, uderzaniem, wyburzaniem i demontażem. Wyobrażamy sobie wielki bałagan, unoszący się wszędzie pył. Tymczasem, zwłaszcza w obecnych czasach wysokiej inflacji, warto poznać kilka sposobów na szybki remont mieszkania, który nie obciąży naszego domowego portfela.

  1. Malowanie płytek

Jeśli nasze ściany czy podłogi są już mocno wyeksploatowane, możemy je pomalować odpowiednią farbą dedykowaną do takich powierzchni. Wystarczy kilka pociągnięć wałkiem, byśmy zyskali nowy wymiar naszej łazienki. Jeśli zależy nam na nowoczesnych rozwiązaniach, wystarczy, że kupimy właściwą fototapetę do łazienki, która w kilka chwil zakryje brzydką ścianę.

  1. Zaufaj dodatkom

Tak naprawdę udany remont możemy przeprowadzić już na etapie doboru nowych i interesujących dodatków do naszej łazienki. Zdobne haczyki, które kosztują kilkanaście złotych, designerska lampa czy interesujące lustro – to przedmioty, których koszt – w porównaniu z generalnym remontem – jest stosunkowo niski. Odpowiednio dobrane akcesoria mogą zmienić naszą łazienkę, nie ingerując w ściany czy instalację wodno-kanalizacyjną. Co więcej, dla lepszego efektu i podkreślenia aranżacji możemy wybrać modne płócienne obrazy, jak te tutaj: https://rewallution.pl/obrazy-na-plotnie-do-lazienki/, które małym kosztem ozdobią naszą ścianę, zasłonią to, co chcemy ukryć przed gośćmi.

Optymalny remont może czasem zadziwić nas wysokimi kosztami. Niestety, obecnie rynek wciąż zmienia się na niekorzyść konsumenta, ceny materiałów i robocizny rosną. Jednak istnieje wiele sposobów na to, by odmienić łazienkę, a przy tym sporo zaoszczędzić.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Nieruchomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię