Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku?

• 27 grudnia 2022 • Komentarze (0)

Mieszkanie własnościowe to bez wątpienia ważny element majątku. Obecny wzrost cen i rosnące trudności gospodarcze sprawiają, że dbałość o mieszkanie stało się jeszcze ważniejsze. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie tego składnika jest ubezpieczenie. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy. 

Elementy ubezpieczenia majątkowego, które musisz znać

Aby wykupić polisę mieszkaniową, musimy spełnić jeden podstawowy warunek – lokal musi być naszą własnością. W przypadku mieszkań komunalnych czy wynajmowanych ubezpieczenie elementów stałych lokalu zależy wyłącznie od woli właściciela. Z tego powodu musimy zwrócić uwagę na przedmiot ubezpieczenia. Jako właściciel mieszkania mamy prawo do ubezpieczenia elementów stałych, czyli murów, okien, drzwi, stałej zabudowy itp., ale także tzw. mienia ruchomego. Do tej szerokiej kategorii należą przede wszystkim AGD, sprzęt elektroniczny, meble, ubrania i inne sprzęty. Niektóre zdarzenia, jak np. zalanie czy pożar, mogą nie tylko zniszczyć mury, ale także wspomniane przedmioty, których wartość nierzadko sięga dziesiątek tysięcy złotych. 

fot. Moje Finanse

Kolejną istotną kwestią jest zakres ubezpieczenia. Jest to, inaczej mówiąc, zbiór zdarzeń, za których skutki towarzystwo ubezpieczeniowe bierze odpowiedzialność finansową. W podstawowych wariantach polisy mieszkaniowej będzie to np. tylko pożar czy wspomniane zalanie, a w wariantach rozszerzonych spotkamy się z ochroną przed skutkami m.in. włamania, kradzieży, dewastacji, działania takich żywiołów jak wiatr czy mróz. Im szerszy zakres, tym więcej zdarzeń będzie brane pod uwagę. Odwrotnością zakresu są ograniczenia odpowiedzialności, czyli zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności, czyli np. celowe podpalenie lokum przez właściciela. 

Suma ubezpieczenia natomiast to maksymalna odpowiedzialność finansowa towarzystwa za wystąpienie szkody na mieniu. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż suma powinna być zbieżna z faktyczną wartością nieruchomości. Jeśli z jakiegoś powodu podamy znacznie wyższą wartość, to ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty pełnej kwoty. Jeśli suma będzie niższa niż faktyczna wartość mieszkania, to otrzymamy zadośćuczynienie równe sumie ubezpieczenia, które może nie wystarczyć na pełne pokrycie strat. Ponadto odszkodowanie za straty w mieniu możemy otrzymać tylko raz. Nie ma więc żadnego uzasadnienia wykupowanie kilku polis mieszkaniowych. Pamiętajmy również, iż korzystając z pomocy (odszkodowania) np. samorządu po katastrofie naturalnej, nie otrzymamy środków z polisy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

W zależności od podanych wyżej parametrów wysokość jednorazowej składki za 12 miesięcy będzie się wahać od kilkuset do tysiąca złotych. W jaki sposób wybrać najlepszą możliwą polisę? Rozwiązaniem będzie wizyta w multiagencji Eurofinance. Dzięki naszym usługom pomagamy klientom oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, które przeznaczyliby na mniej korzystną propozycję. Ponadto jako profesjonalni doradcy wyjaśniamy wszelkie wątpliwości, które wiążą się z wyborem polisy mieszkaniowej. 

Czytaj także:

Kategoria: Nieruchomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię