Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Drenaż kapitału z rosyjskiej gospodarki jest pewny. Poważne problemu systemu finansowego

• 20 października 2012 • Komentarze (0)

Eksperci podkreślają, że do końca 2012r. z rosyjskiej gospodarki odpłynie przeszło 80 mld dolarów. Głównymi powodami jest prawdopodobnie kiepska wydajność rosyjskiego systemu finansowego oraz mało sprzyjająca sytuacja na rynku inwestycyjnym.

Drenaż kapitału z jakim boryka się od kilkudziesięciu lat Rosja to według specjalistów z korporacji Otkrytije poważny problem, który trudno rozwiązać. Władze Rosji pierwotnie zakładały, że w tym roku ucieczka kapitału przybierze znacznie mniejszej skali, bo ok. 20 – 30 mld dolarów. Dziś mówi się już o 65 mld dolarów, a ekonomiści podkreślają, że to i tak mało prawdopodobny scenariusz.

Problem zadłużenia rosyjskich przedsiębiorców i mało wydajny sektor bankowy

flaga Rosji

fot. flickr.com | aut. Kudesnick

Specjaliści z Otkrytije są zdania, że coroczna utrata kapitału to przede wszystkim efekt spłacania długów przez rosyjskich przedsiębiorców, które zaciągnęli kilka lat temu. Od 2008r. firmy zwróciły już ok. 700 mld dolarów, ale to nadal nie zmniejszyło ich poziomu zapożyczenia.

Ekonomiści zaznaczają, że drenaż finansowy z jakim w tej chwili mamy do czynienia w Rosji leży także u podstaw kiepskiego systemu bankowego, który nie radzi sobie z obsługą największych klientów firmowych. Krajowe instytucje finansowe nie mogą obsługiwać dużych transakcji spółek, które zajmują czołowe miejsca rynkowe. W efekcie korporacje muszą szukać pożyczek na zagranicznym rynek, gdzie też trafiają z czasem wszystkie odsetki w ramach spłacania swoich zobowiązań.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Świat, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię