Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polskie przedsiębiorstwa uruchomią inwestycje? Nastroje są nieco lepsze

• 8 lutego 2013 • Komentarze (0)

Chociaż koniunktura gospodarcza w kraju nadal się pogarsza, to nastroje polskich przedsiębiorców są nieco lepsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. W pierwszym kwartale 2013r. barometr aktywności gospodarczej IRG SGH osiągnął wynik gorszy o 4 pkt. proc. w porównaniu z końcówką 2012r. Zdaniem ekspertów trend niebawem się odwróci.

branża energetyczna w kraju

fot. flickr.com | aut. Stefan Gara

Ekonomiści są zdania, że na kiepskie nastroje właścicieli firm miały wpływ czynniki cykliczne i sezonowe. Teraz wyniki mają być lepsze głównie ze względu na powrót do fundamentów sezonowych – nastroje przedsiębiorców poprawiają się.

Z badań wynika, że ci prognozują wzrost większości płaszczyzn działalności, a w tym wzrost zapasów, produkcji, kapitału ludzkiego oraz poprawę sytuacji finansowej.

Banki mają powody do zadowolenia. Budownictwo i przemysł przeciwnie

Z informacji udzielonych przez profesor Elżbietę Adamowicz z IRG SGH wynika, że chociaż nastroje są optymistyczne, to w kiepskiej sytuacji nadal będzie sektor budowlany, któremu nadal doskwierają potężne zatory płatnicze i wyraźne ograniczenie finansowania kolejnych inwestycji m.in. ze strony banków w postaci kredytów.

Poprawy nie będzie prawdopodobnie także w transporcie, ale na nieco lepszą prognozę liczą: handel, przemysł i rolnictwo oraz sektor bankowy. Profesor Adamowicz uważa, że optymistyczne nastroje przedsiębiorców i gospodarstw domowych mogą wskazywać na sytuację zwrotną, w której znalazła się Polska, chociaż inni analitycy uważają, że o permanentnym zakończeniu recesji nie ma mowy.

Czytaj także:

Kategoria: Giełda i inwestycje, Polska

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię