Bezrobocie w styczniu przekroczyło 14 %. Dramat polskiego rynku pracy trwa
Resort pracy podał informację, że wskaźnik bezrobocia w styczniu 2013r. wyniósł 14,2 %, a to wzrost znacznie większy niż prognozowali ekonomiści. Przypomnijmy, że jeszcze w pierwszym miesiącu ubiegłego roku bezrobocie sięgało zaledwie 13,2 %.
Szacuje się, że ostatni tak duży skok bezrobocia zarejestrowano w pierwszym kwartale 2007r. Ze statystyk udostępnionych przez polskie urzędy pracy wynika, że na ilość osób pozbawionych stanowiska pracy to dziś już prawie 2,3 mln. Z najtrudniejszą sytuacją przyszło się zmierzyć mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie wskaźnik bezrobocia osiągnął alarmowe 22,3 %. Najlepiej jest w Wielkopolsce – tutaj bez pracy zostaje ok. 11 % społeczeństwa.
Prognoza na kolejne miesiące
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że najgorszy okres dla polskiego rynku pracy to na ogół początek nowego roku, ponieważ przedsiębiorstwa kończą współpracę z ostatnimi pracownikami tymczasowymi, którzy zajmowali się sezonowymi pracami w okresie zimowym. Pierwotnie szacowano, że na koniec 2013r. bezrobocie wyniesie maksymalnie 13 %, dziś wydaje się, że szansy na poprawę tej sytuacji jednak nie ma.
Wiceminister pracy w rozmowie z mediami podkreślała wielokrotnie, że problem z rosnącym bezrobociem to efekt kiepskiej koniunktury gospodarczej. Wyraźne wyhamowanie gospodarki ma swoje odzwierciedlenie w pogarszających się nastrojach polskich przedsiębiorców oraz potencjalną redukcję kapitału ludzkiego.
Na czwartkowym zebraniu Sejmu Czesława Ostrowska poinformowała, że na 2013r. rząd ma przygotowanych 4,6 mld zł na aktywizację zawodową Polaków, ale jeśli problem rynku pracy będzie się nadal pogarszał – wiceminister ma wystąpić do ministra o przydzielenie większych środków.
Ekonomiści są zdania, że w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się dalszego wzrostu bezrobocia. Sytuacja ma obrać odwrotny kierunek dopiero na przełomie kwietnia i maja, czyli w okresie kiedy pojawią się pierwsze oferty pracy sezonowej.
Czytaj także:
Kategoria: Polska, Rynek pracy
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.