Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Za nami styczeń, a deficyt budżetowy Polski osiągnął 23 % planu rocznego

• 7 lutego 2013 • Komentarze (0)

W ubiegłym miesiącu deficyt budżetowy osiągnął poziom krytyczny i wyniósł dokładnie 8,4 mld zł, a to 23 % szacowanego przez rząd planu na cały 2013r.

Hanna Majszyk podkreśla jednak, że:

„[…] resort spodziewał się takiego wyniku i jest to zgodne z harmonogramem wykonania budżetu”.

Warszawa

fot. flickr.com | aut. Nicola since 1972

Zdaniem wiceminister finansów dochody państwa z części podatków, a w tym także PIT są wyższe od prognozowanych. Całkiem dobrze mają się prezentować także wyniki uzyskane z tytułu podatku VAT. Przypomnijmy jednak, że w ubiegłym roku załamanie dochodów z tego ostatniego niemal położyło zeszłoroczny budżet – w 2011r. z tytułu VAT spodziewano się wpływów o 11 mld większych. Głównym powodem, dla którego mieliśmy do czynienia z tak dużą rozbieżnością było gwałtowne pogorszenie się koniunktury gospodarczej.

Ekonomistą nie wystarczają jednak zapowiedzi Hanny Majszyk i część już dziś uważa, że bez przebudowania ustawy budżetowej się nie obejdzie ze względu na nadal pogłębiającą się recesję w kraju. Szacuje się, że dziura w prognozowanych dochodach państwa może sięgnąć ok. 20 mld zł.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię