Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polscy emigranci ślą pieniądze do kraju. Od początku 2012r. nawet 8,4 mld zł

• 16 października 2012 • Komentarze (0)

Z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że Polacy, którzy przebywają za granicą w ciągu 6 pierwszych miesięcy tego roku przesłali do kraju ok. 8,4 mld zł. Tak duża kwota to zdaniem analityków efekt kolejnych emigracji obywateli Polski do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii i Szwecji.

pieniądze banknot 200 złPoza samym aspektem społecznym, to według specjalistów wysoce niepokojące zjawisko. Gwałtowny odpływ młodych i na ogół wykształconych obywateli nie pozwala na dynamiczny rozwój gospodarczy, a z prognoz wynika, że większość z emigrantów nie planuje powrotu do kraju – większość z nich stara się ułożyć swoje życie za granicą i sprowadzić do siebie także najbliższą rodzinę.

Analitycy podkreślają, że transfer pieniężny jaki spływa do kraju ma jednak także swoje pozytywne strony. Przelewy, które trafiają do polskich rodzin dają szansę na poprawienie bilansu płatniczego w Polsce i niewielkie rozbudzenie gospodarki. Pieniądze wydawane w kraju zasilają część krajowych przedsiębiorstw, a niekiedy są odkładane na założenie własnego biznesu przez emigranta na rodzimym rynku.

Duży strumień kapitału ma mieć także korzystny wpływ na sektor finansowy w Polsce, m.in. zaniżając spready internetowych i tradycyjnych kantorów dzięki tysiącom operacji każdego miesiąca.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię