Polacy pokochali tzw. „wielką płytę”. Kiedy upływa termin użyteczności budynków z PRL-u?
Media coraz częściej podnoszą temat wielkiej płyty, chociaż rzeczywiście nie ma żadnych konkretnych danych statystycznych na temat stanu utrzymania tego typu nieruchomości. Przypomnijmy, że chociaż przewidywany okres żywotności obiektów wykonanych w tej technologii zbliża się ku końcowi, to nadal w budynkach z okresu PRL mieszka 56 % Polaków.
Szacuje się, że temat budynków określanych mianem tzw. wielkiej płyty dotyczy nie kilku ale kilkunastu milionów polskich obywateli. Analitycy podkreślają, że stan techniczny obiektów wdrażanych z zasobów wielopłytowych jest nieznany, a w ostatnich doniesieniach prasowych pojawia się coraz więcej mitów niż faktów.
Polacy mieszkają w budownictwie z okresu PRL
Przeprowadzony w 2011r. Narodowy Spis Powszechny udowadnia, że w budynkach wzniesionych w latach 1945 do 1989 mieszka przeszło połowa Polaków. Warto podkreślić, że w województwach z tzw. bloku wschodniego – budownictwo pamiętające okres PRL stanowi nawet 70 % wszystkich nieruchomości dostępnych na rynku.
Skąd popularność wielkiej płyty?
Zdaniem ekspertów z branży, wielka płyta nadal cieszy się dość dużym uznaniem, m.in. ze względu na swoją dobrą lokalizację. Większość obiektów mieszkalnych wykonanych w tej technologii zostało wybudowanych na terenach z bogatą infrastrukturą komunikacyjną, handlową oraz społeczną (szkoły i inne placówki edukacyjne). To zaleta, o której trudno nie wspomnieć – przypomnijmy, że znaczna część nowych osiedli jest wdrażana przez deweloperów nie w okolicach śródmiejskich, ale na peryferiach miast, które poza samymi budynkami mieszkalnymi nie zapewniają komfortowych warunków. Warto dodać, że stare osiedla mogą też pochwalić się często lepszym zagospodarowaniem przestrzeni, tj. większe odległości między budynkami, więcej terenów zielonych i rekreacyjnych.
Okres przydatności nie mija
Pierwotnie planowano, że żywotność budynków wielopłytowych minie po okresie ok. 60 lat, chociaż przy odpowiedniej eksploatacji okres ten może się znacznie wydłużyć. Niestety trudno o dostęp do wiarygodnych danych dot. stanu faktycznego tych nieruchomości; sam wiek niewiele tłumaczy, ponieważ znaczna część wielkiej płyty była w wielu polskich miastach docieplana i modernizowana. Ogólny szacunek skali renowacji jest jednak tylko spekulacją analityków.
Czytaj także:
Kategoria: Nieruchomości, Polska
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.