Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Odwrócona hipoteka skazuje polskich emerytów na bezdomność?

• 7 marca 2013 • Komentarze (0)

Zarządcy polskich spółdzielni mieszkaniowych alarmują, że emeryci, którzy decydują się na podpisanie umowy na rentę hipoteczną wystawiają swoją przyszłość na próbę. Apele do rządu o błyskawiczne załatanie luki prawnej na niewiele się zdają. Szykuje się kolejna afera w stylu Amber Gold?

polscy emeryci

fot. flickr.com | aut. tomw1942

W myśl tzw. odwróconej hipoteki emeryci mogą podpisać umowę z firmami, które oferują im wypłacanie stałych świadczeń finansowych w zamian za przekazanie praw własności do domu/mieszkania po swojej śmierci. Taki model skutecznie przyjął się także w Europie Zachodniej.

W Polsce niestety prawo nie jest po stronie starszych osób. Z informacji udzielonych przez prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej – Jerzego Jankowskiego wynika, że emeryci podpisując taką umowę w rzeczywistości przekazują już za życia wszystkie prawa do własności na firmę, która ma wypłacać rentę hipoteczną. W efekcie starsze osoby nie mieszkają już w swoich mieszkaniach:

[…] w przypadku bankructwa takiej firmy, osoby starsze zostaną wyeksmitowane na bruk. – podkreślał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową J. Jankowski.

Prezes rady przypomina, że prace nad nowym prawem, które pozwoliłoby na rozwiązanie tego problemu są prowadzone (prawdopodobnie bezskutecznie) już od blisko 4 lat. Jankowski oczekuje konkretnych deklaracji ze strony polskich władz w tej sprawie.

Na razie wiadomo, że do końca tego miesiąca Rada Ministrów ma przeanalizować projekt założeń nowej ustawy. Resort finansów nie podaje jednak żadnej konkretnej daty co do zakończenia konsultacji.

Czytaj także:

Kategoria: Nieruchomości, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię