Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Apple traci na wartości. Amerykański sen o „jabłuszku” nie jest już trendy?

• 18 kwietnia 2013 • Komentarze (0)

Ekonomiści wprost wspominają o „końcu amerykańskiego snu o Apple”. Kurs akcji giganta spadł po raz pierwszy od końca 2011r. i to do poziomu poniżej 400 $ za 1 akcję. Miano najbardziej wartościowej firmy świata nie należy już do producenta iPada i iPhone’a. Kiepskie wyniki Apple odbijają się też na dostawcach koncernu.

Apple

fot. flickr.com | aut. abrinsky

Kurs akcji Apple sięgnął najniższego poziomu od 22.12.2012r. – tj. do 398,11 $ za 1 akcję. Wartość całej korporacji spadała na 376 mld $ i tym samym spółka ustąpiła miano najbardziej wartościowej firmy świata Exxon’owi.

Przypomnijmy, że jeszcze jesienią ubiegłego roku za akcję Apple trzeba było zapłacić ok. 700 $, a cała kapitalizacja wynosiła 650 mld $; dziś już tylko 385 mld $. Zdaniem ekspertów tak nagła wyprzedaż akcji Apple to głównie efekt niesatysfakcjonujących wyników finansowych dostawców podzespołów, co wskazuje na kurczącą się sprzedaż.

Analitycy oczekują kolejnych wahań kursów Apple. Z doniesień prasowych wynika, że chociaż koncert ma blisko 250 dostawców z całego świata, to największym dostawców podzespołów jest firma Cirrus Logic, odpowiadająca za produkcję chipów audio do urządzeń mobilnych Apple, który zanotował gwałtowny wzrost zapasów w swoich magazynach.

Na zwalniającą sprzedaż tabletów, komputerów oraz smartfonów wskazuje także tajwańska spółka Hon Hai Precision Industry.

Czytaj także:

Kategoria: Giełda i inwestycje, Świat, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię