44 % młodych mieszka z rodzicami. Gospodarka nie stwarza warunków do usamodzielnienia się
Eurostat zbadał poziom usamodzielnienia się mieszkańców UE. Do tej pory uważano, że to młodzi Polacy jako jedni z nielicznych tak późno wyprowadzają się od rodziców. Z analizy wynika jednak, że to m.in. Hiszpanie, Grecy oraz mieszkańcy Malty decydują się na usamodzielnienie znacznie później.
Raport przygotowany przez Eurostat dowodzi, że w 2011r. w Polsce aż 44,4 % młodych (młodzi = grupa wiekowa od 25 do 34 lat) osób nadal mieszkało z rodzicami. To wynik znacznie wyższy od średniej europejskiej o ok. 16 %, ale zdaniem analityków to nie prawda, że Polska zamyka stawkę w rankingu. Najpóźniej usamodzielniają się mieszkańcy Hiszpanii, Grecji oraz Malty – średnio od 45 do 52 %.
Najniższym wskaźnikiem mogą pochwalić się: Szwecja, Dania oraz Finlandia, odpowiednio 4,1 %, 1,9 % oraz 4,1 %.
Ekonomiści podkreślają, że chociaż młodzi Polacy dość późno wyprowadzają się od rodziców, to na tle innych państw europejskich sytuacja nie wygląda już tak fatalnie.
Metodologia badań Eurostatu nie jest powszechnie zdania – mówi się o obliczeniach na podstawie danych meldunkowych. Jeśli przyjąć takie założenie, to rzeczywiste wyniki wydają się nieco zawyżone, ponieważ już na etapie szkolnictwa wyższego, znaczna część młodych Polaków wyprowadza się z domu rodzinnego, wynajmując mieszkanie w innym mieście. W tym kontekście można uznać, że dane udostępnione przez Eurostat wskazują raczej na grupy wiekowe osób, które nie posiadają jeszcze swojego domu lub mieszkania (ze względu na regulacje prawne, meldunki w lokalach wynajmowanych to margines statystyczny).
Czytaj także:
Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.