Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Europejczycy chcą pracować w Polsce

• 19 kwietnia 2013 • Komentarze (0)

W piątkowym wydaniu Financial Times czytamy o odwracającym się trendzie migracyjnym Europie. Z informacji zawartych w publikacji wynika, że chociaż Polacy coraz częściej wyjeżdżają do Niemiec, Hiszpanii oraz Anglii w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków pracy, to do naszego kraju imigrują m.in. Portugalczycy, Grecy, Słoweńcy, Włosi, a nawet Chorwaci i Francuzi.

inżynierowie

fot. flickr.com | aut. USACE HQ

Hugo Varzielas, 33-letni Portugalczyk w rozmowie z FT komentuje:

[…] teraz tutaj jest mój dom. Myślę o Portugalii jako o miejscu, w które się przeprowadzę na emeryturę, żeby mieszkać nad morzem. Patrząc na długoterminową perspektywę – Polska się rozwija, a kraje zachodniej części Europy niespecjalnie.

Z szacunków opracowanych przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych wynika, że ok. 10 % ze 100 tys. objętych badaniem pracowników tzw. branży outsourcingowej to imigranci. O rosnącym trendzie imigracyjnym wspomina także demograf – Krystyna Iglicka z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Zdaniem ekspertki rocznie do naszego kraju napływa nawet 7 tys. mieszkańców Unii Europejskiej, ale to dane, które trudno zweryfikować, ponieważ imigranci nie mają obowiązku rejestracji w jakimkolwiek urzędzie.

Ekonomiści przekonują, że pomimo wysokiego bezrobocia, etatów dla obcokrajowców w wybranych sektorach działalności nie brakuje. Polska wydaje się atrakcyjna także w kontekście wzrostu gospodarczego. Przypomnijmy, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że w 2013r. PKB Polski urośnie o 1,7 % – to niewiele, ale przypomnijmy, że średnia europejska ma wynieść 0,2 %.

Wzrost liczby CV składanych przez obcokrajowców dostrzega wicedyrektor do spraw marketingu firmy REC Global, który wspomina o wyraźnym napływie dokumentów m.in. od Hiszpanów.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię