Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Krajowa produkcja ma się dobrze. Przedsiębiorstwa planują rozwój

• 11 lutego 2013 • Komentarze (0)

Polski sektor produkcyjny odwraca się plecami od prognoz ekonomistów, zapowiadających, że przedsiębiorcy mają szukać kolejnych oszczędności i ograniczać rozwój. Z badań przeprowadzonych przez KPMG wynika, że pomimo wyraźnego spowolnienia gospodarczego – produkcja ma się całkiem dobrze.

przedsiębiorstwa sektora produkcyjnego

fot. flickr.com | aut. Sanofi Pasteur

Przedsiębiorstwa produkcyjne, które zostały objęte analizą nie potwierdzają negatywnych nastrojów polskich ekonomistów. Na skurczenie się własnego biznesu liczy zaledwie 5 % respondentów, a przeszło połowa, bo aż 56 % planuje ekspansję. Priorytetowym celem wydaje się przy tym wyraźne zwiększenie udziałów rynkowych, rozwój na nowych rynkach oraz wprowadzenie nowych produktów do sprzedaży. Pozostała część, tj. około 39 % prognozuje sytuację stabilną i utrzymanie pozycji, w której się znajduje.

Z raportu opracowanego przez firmę KPMG wynika także, że o ile 58 % przedsiębiorstw planuje rozwój na polskim rynku, to pozostałe chcą rozwijać się także na rynkach europejskich  wyraźnie rozszerzając swoje kompetencje; część zakłada także wprowadzenie swoich produktów w kierunku Azji.

Zwężenie swojej oferty produkcyjnej zakłada niewiele firm w porównaniu do 45 %, które ma zamiar rozszerzać działalność. Warto podkreślić także, że ok. 20 % firm w ciągu najbliższych kilku lat planuje otworzenie przynajmniej jednego nowego zakładu z linią produkcyjną.

Poza tym aż 24 % przedsiębiorstw szacuje, że uda im się rozszerzyć kapitał ludzki – redukcję etatów planuje zaledwie 12 %. Szacuje się, że zatrudnienie w sektorze produkcyjnym w 2013r. ma wzrosnąć o nieco ponad 2 %.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię