Kiedy szef zwalnia cię z pracy. Jak poradzić sobie z utratą stanowiska?
Trudna sytuacja polskich firm oraz regularnie rosnące koszty utrzymywania działalności zmuszają niekiedy biznes do redukcji kapitału ludzkiego. Coraz większa ilość pracowników skarży się na niestabilny rynek pracy, co związane jest z recesją gospodarczo-finansową w Polsce i Europie. Pewni swojej posady mogą być jedynie wysoko wykwalifikowani eksperci z niszowych sektorów działalności.
Społeczne, zawodowe i rodzinne załamanie
Nagłe zwolnienie z pracy jest prawdopodobnie jednym z najbardziej dotkliwych zdarzeń życiowych jakie mogą przytrafić się na ścieżce zawodowej każdego pracownika. Szczególnie trudno poradzić sobie z tym faktem, jeśli lądujemy na polskim rynku pracy, który w tej chwili przeżywa regularną recesję, a o nową pracę jest wyjątkowo trudno. Niespodziewana utrata podstawowego (niekiedy jedynego) źródła dochodu może rozpocząć się stresem, a w skrajnych przypadkach zakończyć długotrwałym stanem depresyjnym. Dla większości z nas oznacza to nagłą utratę bezpieczeństwa i gwałtowny spadek samooceny, ponieważ coraz częściej traktujemy swoje stanowiska personalnie.
Zdaniem ekspertów po utracie pracy cierpią nie tylko pracoholicy, ale i osoby, które przez dłuższy okres czasu były bezpośrednio związane z rozwojem firmy lub produktu. Dla lojalnego pracownika poza pieniędzmi liczą się także inne wartości, takie jak rola społeczna czy stabilizacja życiowa. Wielu patrzy na swój dorobek życiowy przez pryzmat tego jakimi są osobami w pracy, a kiedy tej braknie – dochodzi do załamania podstawowych wartości i frustracji na samego siebie.
Część osób nawet przez około rok nie jest w stanie zaakceptować nowej sytuacji przed jaką została postawiona.
Wychodzimy z kryzysu
Warto zacząć od rozmowy z własnym sobą. Droga do konstruktywnych wniosków bywa trudna, ale bez wewnętrznego dialogu trudno będzie nam wzmocnić wiarę w siebie i silnego powstania z kolan na nogi. To właśnie tak trudne wydarzenia jak zwolnienie z pracy budują nasz charakter, uczą wiary we własne siły i cierpliwości.
Należałoby porzucić całkowicie przekonanie o sobie jak o osobie, którą skrzywdził los. W ten sposób odblokujemy swoją chęć do działania i wzięcia odpowiedzialności za przyszłe wydarzenia. Nie powinniśmy koncentrować się na przeszłości, a patrzeć przed siebie. Rozpamiętywanie potknięć w byłej pracy, wspominanie błędów i potencjalnych przyczyn zwolnienia wpędzają w rolę osoby słabej psychicznie, a przecież nie tego chcemy.
Eksperci podkreślają, że najlepszą strategią byłoby potraktowanie zwolnienia jako zwrotu życiowego – miejsca na drodze zawodowej, która pozwoli nam na powrót do podstawowych wartości, być może złapanie dystansu do życia, upływającego do tej pory z dnia na dzień bez chwili refleksji. Chwila przerwy nie powinna trwać jednak za długo i warto zacząć poszukiwania nowej pracy możliwie jak najszybciej.
Czytaj także:
Kategoria: Rynek pracy, Wiadomości
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.