Bezrobocie gwałtownie rośnie. W listopadzie bez pracy było już przeszło 2 mln Polaków
Z danych statystycznych wynika, że pod koniec ubiegłego miesiąca na jedną ofertę o pracę przypadało średnio 62 bezrobotnych, ale to zdaniem ekonomistów dopiero początek problemów. Bezrobocie ma bowiem nadal rosnąć w regularnym tempie.
Sytuacja z jaką przyszło zmierzyć się Polakom na krajowym rynku pracy jest bardzo trudna. Liczba bezrobotnych w kraju sięgnęła już przeszło 2 mln osób, a ofert o pracę w biurach pośrednictwa i urzędach jest coraz mniej. W listopadzie polscy przedsiębiorcy zgłosili o 28 % mniej ofert niż jeszcze dwa miesiące temu, a to sytuacja wysoce niepokojąca. Szacuje się, że dziś na 1 propozycję pracy przypada około 62 bezrobotnych, a przypomnijmy, że jeszcze w październiku ta liczba była znacznie mniejsza, tj. 52. W tak kiepskiej sytuacji miesiąc przed końcem roku polski rynek pracy nie był od ostatnich trzech lat.
Polskie firmy nie budują nowych miejsc pracy, ponieważ koniunktura gospodarcza ulega trwałemu pogorszeniu. Eksperci podkreślają także, że przedsiębiorstwa nie mogą dźwignąć się na nogi, ponieważ na przestrzeni ostatnich miesięcy wyraźnie obniżył się popyt wewnętrzny i zewnętrzny. Zdaniem specjalistów w sytuacjach kiedy nagle pojawia się większe zamówienie na produkt lub usługę, właściciele firm wolą zapłacić swoim pracownikom za nadgodziny niż zatrudniać nowych pracowników. W efekcie gospodarka wyraźnie zwalnia i na razie trudno prognozować kiedy Polacy doczekają się poprawy.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają narastające napięcie. Inwestycje, które pozwoliły na zbudowanie nowych miejsc pracy były w tym roku skromniejsze o 1,5 % niż w 2011r.
Warto przypomnieć, że kiepska sytuacja na polskim rynku pracy jest dość zróżnicowana pod względem regionalnym. Najgorsza sytuacja jest w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podlaskim i zachodniopomorskim (czytaj: bezrobocie w Zachodniopomorskiem); nie zapowiada się też na gwałtowne zmiany. Ekonomiści są zdania, że krajowa gospodarka może dalej wyhamowywać swój rozwój. Przedsiębiorstwa ostrożnie podchodzą do tematu powiększenia kadry pracowniczek, a z badań wynika, że redukcję kapitału ludzkiego planuje do 10 firma.
Czytaj także:
Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości
Pracy jest w Polsce więcej niż zdolnych do niej; np. melioracja rzek umożliwiająca zwiększyć plony i uwalniająca od kataklizmów zwanych powodziami z powodu wylewania rzek. Pracy zawsze będzie dużo wystarczy ją tylko odpowiednio zorganizować.