Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Młodzi Polacy bez szans na godziwe zarobki?

• 11 października 2012 • Komentarze (1)

Jak wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych – sytuacja młodych ludzi w Polsce, tj. do 24 roku życia pogarsza się szybciej niż można było przypuszczać. Polscy studenci i świeży absolwenci szkół wyższych są w znacznie gorszej sytuacji niż ich rówieśnicy w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

polscy studenci

fot. flickr.com | aut. RDECOM

Sytuacja jest poważna, bo dziś już co czwarty młody Polak nie ma pracy, a to trzy razy więcej niż krajowy wskaźnik bezrobocia. Niestety trend ten wydaje się utrzymywać; w efekcie jesteśmy w czołówce o państw, które nie są w stanie zapewnić młodym ludziom godziwych zarobków oraz stabilnej pozycji społecznej.

Blisko trzy czwarte, bo ok. 70 % osób nie jest zatrudnionych na etacie, a swoją pracę realizują na podstawie umów czasowych – to nie pozwala im na usamodzielnienie się i rozpoczęcie życia poza rodzinnym domem (czyt. także: Młodzi Amerykanie również z problemami na rodzimym rynku pracy).

Z informacji opublikowanych przez Gazetę Wyborczą wynika, że dziś nadal brakuje jakichkolwiek kompleksowych strategii, które pozwoliłyby na uzdrowienie tej sytuacji. Zdaniem ekspertów to ostatni czas kiedy możemy pomóc młodym ludziom zanim ci wyjadą i osiedlą się za granicami naszego państwa.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości

Komentarze (1)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. Student pisze:

    Jest naprawdę coraz trudniej. Studiuję od 2 lat i prawda jest taka, że pracy nie ma nawet dla inżynierów. Liczą się układy, dobry pysk i stalowe nerwy.

Wyraź swoją opinię