Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polscy przedsiębiorcy spóźniają się z wypłatami dla swoich pracowników

• 18 grudnia 2012 • Komentarze (0)

Szacuje się, że na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy o blisko 30 % wrosła liczba zaległych płac polskich przedsiębiorców w stronę swoich pracowników. Zdaniem ekspertów problem może się pogłębiać.

zatory w wynagrodzeniach dla pracowników

Za zgodą | fot. o-finansach.com

Głównymi problemami, które leżą u podstaw tej sytuacji są: kiepska koniunktura gospodarcza oraz narastające zatory w płatnościach między firmami, co wydają się potwierdzać dane Głównego Urzędu Statystycznego. W I kwartale 2012r. mieliśmy do czynienia ze wzrostem PKB na poziomie 3,6 %, a już w III zarejestrowano już tylko 1,4 %.

Z badań wynika, że przeszło 70 % firm ma poważne kłopoty z regularnym ściąganiem swoich należności od klientów i współpracowników. Specjaliści podkreślają jednak, że ten wskaźnik nie powinien być decydujący jeśli chodzi o trwałe zamrażanie wypłat pracowniczych, bo część przedsiębiorstw w rzeczywistości ma pieniądze na koncie, ale te przeznacza jednak na inne wydatki. O tym mają świadczyć wnioski z kontroli inspektorów pracy, którzy zmusili właścicieli firm do natychmiastowego wypłacenia należności dla blisko 100 tys. pracowników na kwotę łączną ok. 75 mln zł.

Specjaliści z branży uważają, że to nie zatory finansowe, a nieznajomość prawa dot. wynagrodzeń jest głównym powodem nieterminowych wypłat dla pracowników. Poza tym nadal rejestrujemy na rynku kiepską koniunkturę gospodarczą, a to oznacza, że firm, które tracą płynność finansową i w efekcie nie nadążają z regulowaniem swoich zobowiązań wobec pracowników może przybywać.

Przedsiębiorcy nie są bezkarni

Za niewypłacone, należne pracownikowi pieniądze grożą jednak sankcje prawne. Pracownicy mogą podejmować mediację, ale sprawiedliwości mogą szukać także w lokalnych inspektoratach pracy, który pomaga w postępowaniu dochodzącym. Poza tym pracownikom przysługuje prawo rozwiązania umowy o pracę ze względu na niewywiązanie się z należności (na miesiąc od dnia niewpłynięcia pieniędzy na konto).

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię