Inwestorzy blokowani przez ustawę deweloperską?

• 10 marca 2013 • Komentarze (0)

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) podkreśla, że wprowadzona w kwietniu ubiegłego roku ustawa deweloperska może doprowadzić do upadłości mniejszych inwestorów. Rynek może niebawem odczuć pierwsze tego negatywne skutki.

działalność gospodarcza

fot. flickr.com | aut. °Florian

Przypomnijmy, że tzw. ustawa deweloperska wprowadziła znacznie zmiany w prowadzeniu działalności przez inwestorów, w tym m.in. nałożyła obowiązek podpisywania umów przedwstępnych pod postacią aktu notarialnego. W efekcie przedsiębiorcy są zobowiązani do zakładania rachunków powierniczych, na które klienci będą wpłacali swoje należności.

Z informacji udzielonych przez Jacka Bieleckiego z PZFD wynika jednak, że banki niechętnie otwierają niewielkim inwestorom tego typu rachunki. Z badań wynika, że na ok. 100 wniosków, tylko 30 % jest zakładanych w krótkim czasie, pozostałe są rozpatrywane w dłuższym okresie czasu, a część z nich zostaje trwale odrzucana.

Zdaniem eksperta – ustawa deweloperska nie została przygotowana w odpowiedni sposób – wiele regulacji nie jest jednoznacznych co do ich interpretacji, szczególnie jeśli chodzi o prospekt informacyjny dot. nieruchomości. Poza tym nieoczywista pozostaje także sprawa umów rezerwacyjnych, które pozwalają klientom ubiegać się o finansowanie zakupu np. mieszkania w banku. Inwestorzy podkreślają, że nierzadko nie wiedzą kiedy przekraczają prawo, a kiedy działają jeszcze na jego granicach.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Inwestorzy blokowani przez ustawę deweloperską?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Nieruchomości, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię