Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Bezrobocie w lutym sięgnęło 14,4 %. Przybyło 41 tys. nowych bezrobotnych

• 9 marca 2013 • Komentarze (0)

Powiatowe Urzędy Pracy przeżywają prawdziwe oblężenie. Kolejki rosną, bo w lutym przybyło (oficjalnie) przeszło 41 tys. bezrobotnych. Bezrobocie sięgnęło 14,4 %, a to wynik najgorszy od 2007r.

bezrobotni Polacy

fot. flickr.com | aut. Neil. Moralee

Resort pracy podał najnowsze dane na temat wskaźnika bezrobocia w Polsce na koniec lutego 2013r. Liczba osób, które pozostają bez zajęcia wzrosła o dwie dziesiąte punktu procentowego w porównaniu ze styczniem. Tak trudnej sytuacji na krajowym rynku pracy nie było od 6 lat – wtedy stopa wynosiła 14,8 %.

Łącznie na koniec lutego liczba bezrobotnych wzrosła do 2,3 mln.

W komunikacie przekazanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zawarto informację, że wzrost bezrobocia zarejestrowano we wszystkich województwach w Polsce – najwyższy w regionach regionach, w których dominują największe aglomeracje. Zdaniem ekspertów to efekt redukcji zatrudnienia w największych przedsiębiorstwach ze względu na trudna sytuację gospodarczą oraz ograniczenie popytu wewnętrznego na wiele produktów i usług.

Na koniec roku ma być 13 %, ale czy na pewno?

Tegoroczny budżet na rok 2013 zakładał, że na w ostatnim miesiącu wskaźnik bezrobocia utrzyma się na poziomie 13 %.

Z informacji udzielonych przez wicepremiera – Janusza Piechocińskiego wynika, że najtrudniejszym okresem dla polskiego rynku pracy będzie przełom pierwszego i drugiego kwartału tego roku. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślał, że ’

[…] najgorsze chyba mamy za sobą.

Piechociński jest przekonany, że kolejne miesiące powinny przynieść wyraźną poprawę nie tylko ze względu na początek pierwszych prac sezonowych, ale i wdrożonych projektów aktywizacyjnych przez Powiatowe Urzędy Pracy.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię