Młodzi z wykształceniem i bez pracy. Brakuje pokory i motywacji?
Zdaniem wielu polskich przedsiębiorców młode pokolenie nie przystaje do rzeczywistych potrzeb na rynku pracy. Firmy narzekają, że absolwenci szkół wyższych nie są w żaden sposób przygotowani do wzięcia odpowiedzialności za swoją ścieżkę zawodową. Pomimo swoich niskich kompetencji stawiają wysokie wymagania, a to nie podoba się pracodawcom.
Specjaliści podkreślają, że kiepskie przygotowanie kolejnych pokoleń do rynkowych potrzeb leży u podstaw amerykanizacji społeczeństwa. W efekcie młodzi, ale pełnoletni ludzie mają wyższe aspiracje niż można byłoby się tego spodziewać, próbują być do granic możliwości niezależni i pewni siebie – rzecz w tym, że na ogół nie mogą pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami ani odpowiednim doświadczeniem. Wygląda na to, że potencjał jaki leży w młodych ludziach niszczy system edukacji. Czy tak rzeczywiście jest?
Winny system edukacji?
Według analityków problem leży w niesprawnym systemie edukacji. W podawanych przez nich przykładach znalazło się m.in. ostatnie wystąpienie minister edukacji – Krystyny Szumilas, która zdaniem ekspertów nie dała nadziei na wyraźne zmiany i szersze perspektywy dla rozwoju szkół i uczelni wyższych.
Ministerstwo Edukacji narodowej stara się zrewolucjonizować system nauki dla placówek ponadgimnazjalnych. W planach MEN-u jest ukierunkowanie młodych licealistów na określone specjalizacje, a w szkołach zawodowych miałyby pojawić się dodatkowe egzaminy, pozwalające na dokładniejszą analizę kwalifikacji poszczególnych osób. Z rynku mają zniknąć także licea profilowane.
Analitycy uważają, że potrzebna jest gwałtowna i całkowita zmiana systemu edukacji, a nie korekta struktury. Wygląda na to, że MEN nadal nie ma pomysły na przebudowę niewydajnej maszyny, stąd też trudno mówić o jakiejkolwiek realizacji założonych wcześniej celów. Efekt jest taki, że Polska od kilkunastu lat boryka się z kryzysem szkolnictwa, co widać po załamującym się rynku pracy.
Problemem są również wartości jakie przekazuje krajowy system edukacji. Uczniowie na ogół zmuszani do nauki odczuwają frustrację, a z tej nie pomagają wyjść nauczyciele. Brak motywacji przekłada się najczęściej także na kiepskie wyniki.
Czytaj także:
Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.