Młodzi ludzie coraz chętniej wybierają szkoły zawodowe, które dają pracę
Z badań wynika, że młodzież, która ukończyła gimnazjum coraz częściej rezygnuje z liceów na rzecz szkół zawodowych i techników. Eksperci zaznaczają, że to nie wynika z mniejszych ambicji młodych Polaków a z realnych potrzeb polskiego rynku pracy i kiepskiej perspektywy zawodowej nawet po ukończeniu uczelni wyższej.
Jeszcze kilka lat temu szkoły zawodowe i technika były znacznie mniej oblegane od liceów ogólnokształcących. Powstał mit, który przewijał się w opinii społecznej, jakoby do tych pierwszych trafiały osoby o słabszych ambicjach. Okazuje się jednak, że trudny rynek pracy daje coraz mniejsze szanse na zaistnienie osobom, które mogą pochwalić się np. tytułem magistra.
„Wiem, że to brzmi mało dumnie, ale lepiej być pracującym, dobrym spawaczem, niż kiepskim politologiem bez pracy” – w taki sposób premier Donald Tusk komentował sytuację z jaką przyszło się zmierzyć młodym Polakom na krajowym rynku pracy.
Wygląda na to, że najbardziej stabilną sytuacją mogą pochwalić się nadal technika i licea ogólnokształcące. Wciąż rosnącą popularnością cieszą się w technikach kierunki informatyczne, a także mechaniczne, budowlane, ekonomiczne i hotelarskie. Szkoły zawodowe kształcą głównie mechaników, kucharzy, cukierników, sprzedawców, fryzjerów i murarzy.
Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców uważa za niedopuszczalne, że całe społeczeństwo może pochwalić się wyższym wykształceniem. Jego zdaniem wyższe uczelnie powinno kończyć około 4-5 % wszystkich Polaków – w szczególności tych, którzy mają zdolność myślenia abstrakcyjnego.
Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku badał kilka lat temu warszawski rynek pracy. Jednym z głównych wniosków jakie nasuwały się z opracowanego wtedy raportu było potwierdzenie, że absolwenci szkół zawodowych rzeczywiście nie mieli problemów ze znalezieniem stanowiska pracy. Większość z nich znalazła zajęcie w stosunkowo krótkim czasie. Przypomnijmy, że prognozy analityków dla absolwentów szkół wyższych nie są już tak optymistyczne, bo bezrobocie w tej grupie społecznej nadal rośnie i dziś wynosi już ok. 30 %.
Czytaj także:
Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.