Czy w nowym roku Polsce grozi recesja?

• 12 stycznia 2013 • Komentarze (0)

Z prognoz wystawianych przez analityków wynika, że przez Polską stoją trzy poważne wyzwania. W 2013r. będziemy musieli stawić czoła kiepskiej sytuacji na rynku nieruchomości, kryzysowi w Europie i trudnościom w finansach publicznych.

ubóstwo i bieda

fot. flickr.com | aut. jmennens

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Polska zdaniem polityków zasłużyła na pozycję europejskiego lidera, a w mediach wielokrotnie słyszeliśmy, że na mapie jesteśmy tzw. zieloną wyspą. W istocie, jeśli chodzi o wskaźniki PKB, sytuacja wydawała się nad wyraz pozytywna. Okazuje się jednak, że ten pozornie dobry wynik odciągnął uwagę polskich władz od kondycji krajowego rynku pracy oraz kiepskiej sytuacji w finansach publicznych.

Finanse publiczne w 2013r.

Ekonomiści uważają, że budżet zaplanowany na 2013r. jest oparty o mało realne założenia. Pod dyskusję poddawane są prognozowane przez rząd wzrosty PKB. Poza tym w trudnej sytuacji są polskie obligacje, a obsługa narastającego długu będzie tak niska, jak dzisiaj. Przypomnijmy, że podobny błąd popełnili już wcześniej Hiszpanie, Włosi czy Grecy.

Kryzys w Europie

Udział zagranicznego kapitału w krajową gospodarkę jest na tyle duży, że każdy kryzys widoczny na zachodzie odczuwają także Polacy. Z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w połowie ubiegłego roku eksport był niższy już jeszcze dwa lata temu. To dowodzi, że spadek  popytu za granicą jest silnym ciosem dla stabilności polskiej gospodarki.

Zdaniem specjalistów w ciągu kilku najbliższych kwartałów w Europie nadal może pogłębiać się recesja z dużą szkodą dla nas. Szacuje się, że udział eksportu nadal będzie malał, a to oznacza gwałtowny spadek produkcji w polskich przedsiębiorstwach. Z prognoz wynika, że w nieco lepszej sytuacji UE będzie dopiero w połowie 2014r.

Sektor nieruchomości

Koniec programu „Rodzina na swoim” spowoduje prawdopodobnie ograniczenie popytu na rynku nieruchomości, szczególnie jeśli chodzi o nowe mieszkania; czytaj również: Czy warto kupić mieszkanie w 2013r.? Przygotowywany projekt „Mieszkanie dla Młodych” będzie już dostępne dla znacznie bardziej zawężonej grupy docelowej, a poza tym na jego wdrożenie poczekamy jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy, a to już poważne zagrożenie dla branży deweloperskiej i tym samym kryzysu w budowlance.

Prognoza mało optymistyczna

Problemów przed jakimi staje polska gospodarka nie brakuje, a ich ewentualne rozwiązanie będzie kosztowało dużo wysiłku ze strony władz oraz przedsiębiorców. Ekonomiści podkreślają jednak, że ministerstwo finansów zbyt późno reaguje i dziś koszty związane z dźwignięciem się z kryzysu są znacznie większe niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Zdaniem wielu Polacy nie powinni obawiać się gwałtownego obniżenia standardu swojego życia, chociaż 2013r. ma być rokiem trudnym.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Czy w nowym roku Polsce grozi recesja?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Gospodarka, Nieruchomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię