Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Niemcy przestają wierzyć w swoją potęgę? Rząd obniżył prognozę wzrostu PKB o 0,6 %

• 16 stycznia 2013 • Komentarze (0)

Niemieckie władze znacznie obniżyły prognozę wzrostu PKB na ten rok. Zdaniem analityków to znak, że także największa gospodarka Europy dławi się pod ciężarem recesji.

flaga Niemiec

fot. flickr.com | aut. caribb

Z najnowszych informacji udzielonych przez berlińskie Ministerstwo Gospodarki wynika, że niemiecka gospodarka urośnie o 0,4 %, a to znacznie mniej niż wynika z ubiegłorocznych szacunków – wtedy mówiło się o 1 %.

W jednym z opublikowanych dziś materiałów w serwisie Bloomberg można było przeczytać, że głównym powodem, dla którego Niemcy zmieniają zdanie co do wzrostu PKB jest zaostrzenie się polityki oszczędnościowej w wielu krajach członkowskich UE. Rząd Ageli Merkel obawia się  gwałtownego wyhamowania eksportu.

Europa ma wyraźne trudności z podniesieniem się po ubiegłorocznej fali kryzysu. Grecja, Hiszpania, a nawet Włosi wyraźnie tną na wydatkach, aby móc utrzymać obsługę dotychczasowego długu oraz ograniczenie zaciągania kolejnych kredytów. Do globalnego spowolnienia przyczyniły się także gospodarki Chin i Stanów Zjednoczonych. Dla Niemiec oznacza to wyraźne obniżenie na rynku eksportowym. Zdaniem ekonomistów nie ma jednak powodów do niepokoju, bo już na początku 2014r. sytuacja w Niemczech ma się wyraźnie poprawić. Pholipp Roesler – wicekanclerz i minister gospodarki uważa, że za dwa lata wzrost PKB wzrośnie do nawet 1,6 %.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Świat

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię