Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Czy w 2013r. warto założyć firmę?

• 4 stycznia 2013 • Komentarze (1)

2012r. nie rozpieszczał polskich przedsiębiorców. Wzrost kosztów prowadzenia biznesu oraz ciągła niepewność związana z kiepską sytuacją gospodarczą skutecznie odstraszały Polaków przed założeniem działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów nowy, 2013r. nie będzie lepszy od poprzedniego.

działalność gospodarcza

fot. flickr.com | aut. °Florian

Z raportu przygotowanego przez firmę Amway wynika, że blisko 73 % ankietowanych Polaków pozytywnie myśli o temacie przedsiębiorczości jako takiej. Wyniki te zdają się potwierdzać także informacje Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które wskazują, że Polska zajmuje 3 miejsce spośród badanych krajów europejskich pod względem ilości osób zainteresowanych założeniem firmy. Większe zainteresowanie sektorem biznesowym wykazują tylko Rumunia i Łotwa. Niestety tutaj kończą się pozytywne sygnały, bo z prognoz analityków wynika, że optymizm respondentów zderzy się w 2013r. z realiami prowadzenia firmy, a te mają nadal się pogarszać.

Liczba upadłych przedsiębiorstw wzrośnie?

Dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazują o rosnącym trendzie upadłościowym wśród firm jednoosobowych. W październiku swoją działalność zakończyło przeszło 19 tys. przedsiębiorstw, a to wynik znacznie gorszy z lutego 2012r. kiedy to urzędy wyrejestrowały 20 tys. firm. Różnica w liczbach nie jest duża, problem w tym, że na ogół trend wyglądał zupełnie inaczej: z największą ilość upadłych firm zderzaliśmy się na ogół na początku nowego roku, jesienią sytuacja była zazwyczaj znacznie lepsza. W 2012r. wynik październikowy był o blisko 1 tys. gorszy od lutego, a to oznacza, że sytuacja jest naprawdę kiepska.

Problemów z finansowaniem działalności nie brakuje

Badania wydają się potwierdzać, że Polacy obawiają się głównie problemów z finansowaniem swojej działalności, a a 58 % z nich odkłada ten pomysł na dalszy plan ze względu na brak kapitału na jej samo założenie. Ekonomiści uważają, że w 2013r. przełomu w tej kwestii nie będzie, bo kryzys gospodarczo-finansowy oraz brak pieniędzy w budżecie nie wpłynie pozytywnie na potencjalnych przedsiębiorców. Już na samym początku 2013r. osoby, które ubiegają się o dotację na założenie firmy z polskich urzędów pracy dotkliwie odczuły zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów. Minister Rostowski wstrzymał przeszło 6 mln zł z Funduszu Pracy, które miały docelowo pokryć także koszty wsparcia mikroprzedsiębiorstw w kraju. W tym roku nie oczekujmy zmian i w tej kwestii, bowiem skończył się także fundusz unijny na lata 2007 – 2013. Już dziś mówi się, że Unia Europejska będzie udzielała zwrotnych kredytów na ruszenie z firmą, a o dotowaniu z góry prawdopodobnie przedsiębiorcy będą musieli zapomnieć.

ZUS kładzie ręce na portfelach przedsiębiorców

Zniżki ZUS przy prowadzeniu pierwszej działalności gospodarczej na 2 lata są niekiedy decydujące dla osób, które decydują się na założenie firmy. W związku ze wzrostem płacy minimalnej od 2013r. zwiększą się także obciążenia składki podstawowej – miesięcznie to prawie 10 zł więcej niż rok temu.

Czytaj także:

Kategoria: Giełda i inwestycje

Komentarze (1)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. […] Czytaj również: Czy w tym roku warto założyć firmę? […]

Wyraź swoją opinię