Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Czy Grecja opuści strefę euro w ciągu ostatnich kilku miesięcy?

• 18 października 2012 • Komentarze (0)

Zdaniem szwedzkiego ministra finansów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy Grecja może zrezygnować ze strefy euro. Andres Borg w wywiadzie udzielonym serwisowi Bloomberg podkreślał wielokrotnie, że wyjście Aten ze wspólnoty jest wysoce prawdopodobne i „[…] nie można wykluczyć, że stanie się do w ciągu pół roku”.

rynek pracy w GrecjiWedług Borga rezygnacja Grecji nie wpłynęłaby widocznie na kondycję systemu finansowego Unii Europejskiej. Analitycy już dziś starają się prognozować scenariusz, w którym Ateny ogłaszają upadłość, ponieważ perspektyw na trwałe dźwignięcie się z ciężaru recesji gospodarczych nadal brakuje. Zdaniem szwedzkiego ministra najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla Greków jest ogłoszenie niewypłacalności. Przypomnijmy, że kilka dni temu Borg przestrzegał europejski system bankowy przed ewentualnym wyjściem Aten z UE.

Nastroju szefa resortu szwedzkich finansów nie podzielają wyniki badań przeprowadzone przez grupę Citigroup, według których zagrożenie wyjścia Grecji z unii monetarnej spadło o przeszło 40 %, do poziomu ok. 60 %. Prawdopodobnie to efekt zmiany perspektywy w oczach państw członkowskich na temat przyszłości południowoeuropejskiej gospodarki.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Świat, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię