Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Szara strefa powiększy się? Od 2013r. podwyżka płacy minimalnej

• 29 grudnia 2012 • Komentarze (0)

Z rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że od 1 stycznia 2013r. wzrośnie wysokość płacy minimalnej o 100 zł brutto. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy za minimum będą zmuszeni do podwyższenia wynagrodzenia z 1500 do 1600 zł brutto. Na branżowych forach dyskusyjnych wrze, pracownicy uważają, że to nadal skandaliczna pensja, a mikroprzedsiębiorstwa podkreślają, że nie mają pieniędzy na kolejne podwyżki.

pieniądze banknot 200 złW ubiegającym, 2012r. płaca minimalna wynosiła jeszcze 1500 zł brutto. W połowie roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że tzw. Komisja Trójstronna nie porozumiała się w sprawie wysokości wynagrodzenia minimalnego, dlatego rząd określił wartość minimalnej w rozporządzeniu z 14 września 2012r.

Dwa miesiące temu Donald Tusk informował, że jego zdaniem powiększanie płacy minimalnej w okresie kiedy polska gospodarka ma wyraźne problemy ze stabilnym wzrostem może spowodować wzrost wskaźnika bezrobocia w kraju. Podkreślał, że swoje stanowisko w tej sprawie przekazał partnerom, chociaż zgadza się, że w ogóle płaca minimalna w Polsce nie jest specjalnie wyśrubowana.

Wyższa płaca podstawowa to dobra informacja dla osób, które dopiero wkraczają na krajowy rynek pracy. Powody do zmartwienia mają jednak przedsiębiorcy, a w szczególności ci, którzy prowadzą mikroprzedsiębiorstwa i korzystają z ulgowej podstawy wymiaru składek. Do końca roku składki te wynosiły 143,56 zł / miesiąc (tj. 30 % z 1500 zł), od 2013r. wzrosną do 153,12 zł (tj. 30 % z 1600zł).

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię