Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Emigranci zasilają rodzimą gospodarkę? Polacy przysyłają do rodzin miliardy złotych

• 11 kwietnia 2013 • Komentarze (0)

Z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w 2012r. Polacy, którzy trwale przebywali za granicą, wysłali do naszego kraju w sumie 17,4 mld zł. To zdaniem ekonomistów środki, które można porównać do tych, jakie inwestują w naszym kraju zagraniczny przedsiębiorcy. Czy jest się z czego cieszyć?

Emigrantów przybywa, pieniędzy nie

polski złoty

fot. moje-finanse.pl

Eksperci przypominają, że w ubiegłym roku polscy emigranci wysłali do kraju o 70 mln zł więcej niż w 2011r. To stosunkowo niewielki wzrost, a stabilizacja przesyłanych pieniędzy do kraju będzie nadal postępować. Według ekonomistów – osoby, które trwale przebywają za granicą będą wysyłały do kraju coraz mniej pieniędzy. Przypomnijmy, że ilość emigrantów dramatycznie rośnie, a wysokość nadsyłanych do Polski środków urosła tylko nieznacznie.

Szacuje się, że w ubiegłym roku za granicę wyemigrowało ok. 140 tys. osób, ale nie wszyscy wyjechali w celach zarobkowych, dotyczy m.in. dzieci, które dołączyły do rodziców pracujących na obczyźnie.

Trwale straciliśmy już ok. 1 mln Polaków?

Wiceprezydent Centrum imienia Adama Smitha, tj. Andrzej Sadowski podkreśla, że pieniądze nadsyłane przez emigrantów wspierają konsumpcję polskich rodzin, które mogły pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu RTV i AGD oraz samochodu. Ekspert przypomina także, że te środki pozwalają wielu krewnym na lepsze życie w naszym kraju i m.in. niezaleganie z bieżącymi opłatami.

Warto jednak podkreślić, że trend, który towarzyszył nam jeszcze kilka lat temu, kiedy emigranci kupowali nieruchomości w Polsce i to tutaj zakładali rodziny, jest już dawno za nami. Znaczna część z nich sprowadza swoją rodzinę do siebie – głównie ze względu na lepszą perspektywę zawodową. Prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego uważa, że Polska straciła już ok. 1 mln obywateli.

Zdaniem głównego ekonomisty Credit Agricole – dr. Jakuba Borowskiego, środki jakie przysyłają emigranci do kraju w skali makroekonomicznej mają jednak niewielki wpływ na konsumpcję wewnętrzną polskich gospodarstw domowych. Przy założeniu, że tzw. spożycie indywidualne w 2012r. sięgnęło niecałych 960 mld zł, to całe środki nadesłane przez emigrantów wyniosłyby zaledwie niecałe 2 % całości.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię