Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Kryzys w sektorze bankowym? Niemożliwe, padają kolejne rekordy

• 14 lutego 2013 • Komentarze (0)

Banki działające na terenie naszego kraju sięgnęły po rekordowe 16,1 mld zł dochodu, a to o ok. 600 mln zł więcej niż jeszcze dwa lata temu. Wygląda na to, że nawet regularne podnoszenie poprzeczki dla kredytobiorców nie osłabiło końcowych wyników osiągniętych przez banki.

PKO BP

fotografia za zgodą – infokoszalin.pl

Dobre rezultaty osiągnięte w 2011r. mogły wydawać się nie do przeskoczenia. Słabnąca gospodarka, problemy na rynku pracy, a do tego graniczenie emisji kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych były czynnikami wyraźnie hamującymi rozwój polskiego sektora bankowego. Okazuje się jednak, że 2012r. i tak zakończył się rekordem.

Z informacji opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że w kieszeni banków zostało całe 16 mld zł.

Zyski z kredytów lepsze od szacowanych

Podstawowym czynnikiem, który zadecydował o sukcesie polskiego sektora bankowego była dość duża różnica między odsetkami wypłacanymi klientom za złożone środki na kontach oszczędnościowych i lokatach, a tymi uzyskiwanymi od pożyczkobiorców.

Oszacowano, że tzw. dochody odsetkowe wyniosły w ubiegłym roku wyniosły aż 35 mld zł.

Banki dobrze zabezpieczone

Rekordowe wydają się także wyniki pod względem współczynnika wypłacalności, który na koniec 2012r. wyniósł blisko 15 %, a to znacznie więcej niż dopuszczalne 8 %. Ekonomiści podkreślają, że ważną rolę odegrały tutaj regulacje ostrożnościowe wprowadzane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która wskazywała, aby banki przeznaczały zarobiony kapitał nie tylko na inwestycje, ale i na wewnętrzne rezerwy.

Eksperci są zdania, że w 2013r. banki nie utrzymają już tak dobrych wyników ze względu na coraz gorsze informacje napływające z gospodarki, a w tym łamiący się rynek nieruchomości (m.in. w efekcie zakończenia programu rządowych dopłat do zakupu mieszkań). Szacuje się, że trudna sytuacja na rynku pracy może być także powodem, dla którego Polakom będzie trudnej spłacać swoje zobowiązania, co wyraźnie obciąży kieszenie banków.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, System bankowy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię