Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Prace społeczne dla trwale bezrobotnych. Resort pracy ma zaktywizować 1 mln Polaków

• 17 lutego 2013 • Komentarze (0)

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma zamiar skutecznie zaktywizować ok. 1 mln Polaków, którzy są zarejestrowani w polskich urzędach pracy przez dłużej niż 12 miesięcy. Wstępnie mówi się o pracach społecznych oraz zajęciach z tzw. trenerami zawodowymi.

bezrobocie w Polsce

fot. flickr.com | aut. hebedesign

Zdaniem ekspertów w Polsce przybywa osób, które uchodzą za długotrwale bezrobotne, a dzięki temu żyją z zasiłków otrzymywanych w ramach rządowej pomocy społecznej.

Takie osoby będą miały obowiązek przez 20 godzin tygodniowo pracować nad swoim powrotem na rynek pracy – podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szacuje się, że urzędy miałyby przydzielać 10 godzin na prace z osobami zajmującymi się bezpośrednią aktywizacją zawodową, tj. trenerami (forma rozmowy), a pozostałe 10 na prace społeczne. Projekt ma wejść w życie na początku 2014r., ale same zajęcia z trenerami zawodowymi będą obowiązkowe dopiero rok później, czyli od 2015r.

Nie wszystkim odpowiada jednak nowy pomysł resortu pracy. Zdaniem Teresy Połomskiej – zastępczyni dyrektora Sądeckiego Urzędy Pracy to rozwiązanie nietrafione, ponieważ – w istocie problem z długotrwale bezrobotnymi istnieje, to większość osób rzeczywiście chce podjąć się pracy, ale na rynku pracy brakuje odpowiednich ofert. Dodaje także, że pomimo przeprowadzenia wielu projektów aktywizacyjnych, część osób i tak wracała do rejestru jako bezrobotna, ponieważ brakuje nowych stanowisk w określonych sektorach gospodarki. Połomska uważa, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby wspieranie firm, które mają realne szanse na stworzenie nowych miejsc pracy.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię