Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polacy nie są zadowoleni z obsługi banków. Badania potwierdzają, że piszemy coraz więcej skarg

• 26 lutego 2013 • Komentarze (0)

Przeszło 50 % wszystkich skarg, które wpływały do UKNF (Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego) dotyczyły banków. Nie brakuje zażaleń na nierzetelną obsługę informacyjną, kredytową oraz ignorancję reklamacyjną, ale lista jaką przygotowano w oparciu o wnioski składane przez Polaków jest znacznie dłuższa.

karty kredytowe

fot. flickr.com | aut. 401(K) 2012

Eksperci oszacowali, że na nieco ponad 8,3 tys. skarg złożonych do UKNF – aż 4,3 tys. obejmowało sektor bankowy. Wyniki zaskakują ekonomistów, ponieważ to wynik gorszy o blisko 20% niż w dwa lata temu.

Z dokumentacji składanej do UKNF wynika, że polskim klientom najwięcej kłopotów przysparzają kredyty – z jednej strony skarżymy się kiedy mamy problem z zaciągnięciem oczekiwanej pożyczki, z drugiej zaś nie potrafimy porozumieć się z bankiem co do terminu oraz samej obsługi spłaty swojego zobowiązania.

Znaczną część z nas frustruje proces weryfikacji zdolności kredytowej, tutaj m.in. zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź banku, opieszałość przy sformalizowaniu umowy oraz różne oczekiwania poszczególnych instytucji finansowych. Polacy narzekają także na zupełnie inne podejście do klienta jeśli chodzi o możliwość zaciągnięcia kredytu, tj. sytuacje, w których przy podobnym koszcie obsługi oraz zdolności kredytowej – w części banków otrzymamy pożyczkę, a w innym nie.

Wydaje się, że niezadowolenie przynoszą nam także produkty ubezpieczeniowe oferowane przez banki, które docelowo mają charakter oszczędnościowo-inwestycyjny. Polacy podkreślają, że banki coraz częściej nie są w stanie przekazać klientowi rzetelnych informacji na temat swoich usług. Poza tym klienci uznali, że rozpatrywanie skarg składanych w bankach trwa zbyt długo – przypomnijmy, że banki mają na to 30 dni, chociaż w sytuacjach szczególnych termin ten może zostać przedłużony nawet do 90 dni – tutaj niezbędna jest argumentacja i wyjaśnienie klientowi przyczyny powstania poślizgu w odpowiedzi.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, System bankowy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię