Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Przedsiębiorcy z niepokojem spoglądają w przyszłość. Będzie dalsze spowolnienie gospodarcze?

• 24 marca 2013 • Komentarze (0)

Z ostatniego badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research wynika, że dwie trzecie polskich przedsiębiorców wskazało na pogorszenie się koniunktury gospodarczej. Ekonomiści zaznaczają, że to najgorszy odsetek rynkowych pesymistów od przynajmniej 4 lat.

przedsiębiorcy

fot. www.sxc.hu

Tylko nieco ponad 3 % firm uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra. Nastroje przedsiębiorców są na tyle kiepskie, że aż 45,5 % oczekuje dalszego pogłębienia recesji, a to więcej o 0.3 punktów procentowych niż jeszcze kilka miesięcy temu. Poprawy spodziewa się niecałe 7 % badanych przedsiębiorstw.

Zdaniem ekspertów w najbliższym kwartale tego roku nie powinniśmy spodziewać się zmian. Blisko 30 % firm obawia się o swoją rentowność. Poczucie mało stabilnego biznesu hamuje rozwój wielu przedsiębiorstw i wstrzymuje kolejne inwestycje. Sektor małych i średnich firm coraz lepiej zdaje sobie sprawę, że nadal słabnący popyt wewnętrzny w kraju (czyt. Sprzedaż detaliczna w lutym 2013r. maleje) wpłynie bezpośrednio na jego płynność finansową. W efekcie dochodzi doszło do sytuacji kiedy większość przedsiębiorstw zaspokaja tylko pilne wydatki związane z bieżącą działalnością, przesuwając ewentualne inwestycje w czasie.

Firmy informują także, że ich wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości (biura i siedziby) wyraźnie spadły – podobnie jest z narzędziami wspierającymi reklamę, a w tym marketing i reklamę. Wiele przedsiębiorstw będzie próbowało także ratować się redukując kapitał ludzki. Przypomnijmy, że odsetek firm, które prognozują powiększenie kadr spadł z ok. 10 do 6 %.

Czytaj także:

Kategoria: Giełda i inwestycje, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię