Polacy zapożyczają się nie tylko w bankach

• 25 grudnia 2012 • Komentarze (0)

Z badań wynika, że większość działających na polskim rynku firm pożyczkowych planuje w 2013r. rozbudowę infrastruktury i rozszerzenie swojej działalności o kolejne miasta. Wygląda na to, że Polacy coraz chętniej korzystają z przedsiębiorstw pozabankowych do zaciągnięcia kredytu konsumpcyjnego.

karty kredytowe

fot. flickr.com | aut. 401(K) 2012

Z podsumowania (lata 2007 do 2011) opracowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że najlepszym okresem dla pozabankowych firm pożyczkowych okazał się 2011r. Firmy udzieliły wtedy kredytów dla przeszło 1 mln Polaków o wartości łącznej blisko 1,8 mld zł.

Właściciele prowadzący tego typu działalność zapewniają jednak, że i upływający rok okazał się dla nich korzystny. Największa marka rynkowa – Provident obsłużyła tylko w przedostatnim kwartale tego roku blisko 844 tys. osób, a wartość samego portfela spółki wzrosła o około 15 %. Stosunkowo dobre wyniki osiągnęły również inne spółki notowane w indeksie New Connect, tutaj eksperci wyróżnili firmę Marka S.A. z Białegostoku.

Zdaniem ekonomistów nadchodzący 2013r. może nie być już tak optymistyczny jak poprzednie lata, ponieważ zapotrzebowanie na szybkie pożyczki gotówkowe może gwałtownie wyhamować ze względu na trudną sytuację gospodarczo-finansową w kraju. Specjaliści uważają, że mimo wszystko firmy pozabankowe będą rozwijały się dynamicznie, a szczególnie tam, gdzie klienci banków mają problemy z zaciągnięciem kredytu konsumpcyjnego, tj. w niewielkich miastach. Wydaje się, że pożyczkodawcom zależy wyraźnie na klientach o stosunkowo niskiej zdolności kredytowej, ale konkurencja rynkowa nadal rośnie. Dynamiczny rozwój kolejnych firm pozabankowych ma według ekspertów doprowadzić do wyraźnego spadku cen obsługi dla potencjalnych pożyczkobiorców.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Polacy zapożyczają się nie tylko w bankach, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię