Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Koniec roku coraz bliżej. To czas na nowe postanowienia finansowe

• 22 grudnia 2012 • Komentarze (0)

Święta i zbliżający się wieloma krokami nowy rok to doskonały czas na twarde postanowienia finansowe. Polacy na ogół decydują się na rzucenie palenia, część chce zrezygnować z objadania się słodyczami, ale okazuje się, że coraz częściej nasze postanowienia dotyczą sfery finansów osobistych.

Naucz się odpowiedzialnego zarządzania domowym budżetem

finanse (polski złoty)

fot. moje-finanse.pl

Warto zacząć od uporządkowania domowych finansów. Na początek powinnyśmy przeliczyć nasze miesięczne koszty i dochody; w ten sposób łatwiej będzie nam oszacować budżet jakim zarządzamy i racjonalnie wydawać pieniądze na zakupy. Warto archiwizować wszystkie dowodu zakupów, paragony i faktury można przechowywać w segregatorze lub kalendarzu. Na koniec miesiąca warto przeliczyć nasz bilans i podzielić wydatki na kilka najczęstszych bloków, np. rozrywka, dom, żywność oraz inne.

Na przestrzeni kilku miesięcy od wprowadzenia takiego pomysłu w życie będziemy dokładnie wiedzieli gdzie można szukać oszczędności na codziennych wydatkach. Musimy podkreślić, że Polacy na ogół nie znają swojej struktury wydatków i nie wiedzą na co wydają najwięcej pieniędzy. Założenie mikroksięgowości pozwala także na wyeliminowanie tzw. ukrytych wydatków, których na ogół nie są przez nas wyraźnie rejestrowane, a stanowią przy tym wyraźne obciążenie naszego budżetu.

Poza tym warto szukać oszczędności w produktach, które nie wpływają na nasz stan samopoczucia i zdrowie. Warto sięgać po sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków za media i rozpocząć poszukiwania za tańszą stacją benzynową niż dotychczas.

Zrób porządek ze swoimi produktami finansowymi

Przypomnijmy, że jednym z najważniejszych punktów przy noworocznych postanowieniach finansowych jest świadome zarządzanie produktami oferowanymi przez banki w Polsce. Zmiana usług lub ich reorganizacja może przynieść oszczędności nawet rzędu kilkuset złotych rocznie, dlatego jest o co walczyć. Powinniśmy przede wszystkim rozpocząć od przejrzenia kosztów prowadzenia rachunku osobistego. Sprawdź czy nie było zmian w regulaminie swojego banku, o których zapomniałeś. Pamiętaj, że zmiany są dokonywane dość regularnie, dlatego warto przeglądać wyciągi z konta i analizować czy bank nie nałożył nam dodatkowej opłaty np. za korzystanie z kardy debetowej czy kredytowej.

Poza tym zmieniaj instytucje finansowe, do których przywykłeś. Jeśli korzystasz wyłącznie z lokat oferowanych przez twój bank, ponieważ masz nadzieję, że stali klienci mają lepsze warunki, zmień to. Banki już od jakiegoś czasu proponują nowym klientom na ogół znacznie korzystniejsze produkty finansowe, ponieważ zależy im na pozyskaniu dużego kapitału z zewnątrz. Dziś lokatę bankową możesz założyć nawet przez internet, dlatego emigrowanie ze środkami nie jest już niczym trudnym.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię