Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Jak planować zakupy?

• 6 lutego 2023 • Komentarze (0)

Według statystyk ponad 70% z nas odczuwa inflację i niedobór pieniędzy w portfelach. Brakuje nam na najprostsze rzeczy i jesteśmy w jakimś stopniu zmuszeni do szukania oszczędności. To naprawdę dobry moment, by sprawdzić, czy gubią nas wyższe ceny, czy raczej nasze niezdrowe nawyki zakupowe. Jak je zmienić? Sprawdź kilka sposobów.

Po pierwsze, bez impulsów

Dla zbyt wielu z nas galeria handlowa to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu, rozładowanie stresu czy zły nastrój. Przyznaj, sam przed sobą, ile to razy, po kłótni z partnerką czy sporze z szefem, szukasz pociechy w sklepie? Sprzedawcy świetnie o tym wiedzą i starannie dbają nie tylko o nasz dobry humor, ale też nakłanianie nas do impulsywnych zakupów.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Odpowiedni nastrój sprawia, że każdy gadżet nam się podoba i że natychmiast chcemy go mieć. Jeśli ulegniesz pokusie, nie zapominaj, że zawsze możesz zwrócić i naucz się złotej zasady 3-7-14. Jeśli przez trzy dni nie założysz lub nie użyjesz danej rzeczy, raczej ci się nie przyda. Po siedmiu dniach nie ma szans, że ci się przyda, a po dwóch tygodniach masz pewność, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto, chyba że… oddasz.

Nie kupuj tanio

Tak, dobrze przeczytałeś. Kupując wyjątkowo tanio, zazwyczaj nabywasz rzeczy bardzo kiepskiej jakości. Swetry ze sztucznych włókien cię nie ogrzeją, syntetyczne buty szybko się rozkleją, a żywność niskiej jakości sprawi, że potrzebne będą dodatkowe suplementy i witaminy. Chytry dwa razy traci, mówi bardzo słusznie jedno z ludowych powiedzeń. Nie stać cię na tanie rzeczy, bo takie zbyt szybko się niszczą i wyrzucasz je do śmieci, a potem natychmiast musisz kupić nowe. To sztuczna oszczędność.

Po trzecie, porównuj ceny

To powinno być działanie mechaniczne: zanim sięgniesz po produkt, sprawdzaj cenę. Dotyczy to szczególnie sprzętu gospodarstwa domowego, elektroniki, ale też banalnych zakupów spożywczych. Sklepy potrafią znacząco różnicować ceny, a ich porównanie w dobie Internetu jest banalne.

Przed zakupami… posprzątaj

Tak, to nie jest żart. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co kryje się w głębi naszych pawlaczy, zapominamy, co kryją szafki kuchenne czy zamrażarka.

Zanim ruszysz po zakupy, zabierz się za porządki. Dobrze wysprzątana szafa da ci pogląd, których elementów garderoby ci brakuje, a kontrola produktów spożywczych pozwoli ci na skomponowanie jadłospisu na kolejny tydzień. W ten sposób nic się nie zmarnuje, a ty nie będziesz robić zakupów bez potrzeby.

Po piąte naucz się mądrze korzystać z promocji

Zupełnie nie chodzi o to, aby korzystać z promocji, tylko dlatego, że ona jest. Łapanie się na lep: kup dwa, trzecie weź gratis czy na sztucznie obniżone ceny, które mają za zadanie sprawić, byś sięgnął po produkt, choć wcale nie jest ci potrzebny. Jeśli wmówisz sobie, że wykorzystasz dana rzecz i ją kupisz, jest raczej pewne, że potem trafi do kosza. Mądre korzystnie z promocji to kupowanie rzeczy, które i tak byś kupił, są na twojej liście, a mają obniżoną cenę. W takiej sytuacji warto sięgnąć po nową markę, jeśli jest tańsza.

Zbieraj nagrody za lojalność

Wiele sieci sklepowych czy konkretnych marketów lub nawet instytucji finansowych proponuje określone zwroty w zamian za lojalność. Nie ma co zastanawiać się, że to grosze lub że te kilka punktów niewiele zmieni. Każda oszczędność jest na wagę złota, a pewne zakupy, choćby te spożywcze i tak musisz robić. Tylko nie daj się porwać, zakupy to wydawanie pieniędzy i walka na siłę o kolejne punkty, po to, by dziecko dostało bezwartościową zabawkę, nie ma większego sensu.

Siódme i najważniejsze: nie kupuj za pożyczone pieniądze

Wydawanie pieniędzy na konsumpcję jest koniecznością, ale nie jest nią życie ponad stan. Naucz się żyć, za to, co masz na koncie, a nie za debet czy środki z karty kredytowej. To bardzo ważna zasada, szczególnie teraz, gdy oprocentowanie wszelkich pożyczek jest koszmarnie wysokie. Kupowanie na kredyt znacząco podnosi cenę produktu. Naucz się, że zanim kupisz, musisz odłożyć pieniądze. Da ci to dodatkowo pewność, że dany przedmiot jest ci naprawdę potrzebny i faktycznie ci na nim zależy.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię