Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Rada Polityki Pieniężnej regularnie obniża oprocentowanie. Z tego powodu Polacy wycofują się z lokat

• 9 maja 2013 • Komentarze (0)

Kolejne, nieprzerwane od października ubiegłego roku obniżki stóp procentowych skutecznie zniechęciły Polaków do zakładania lokat. To nie oznacza jednak, że klienci całkowicie zrezygnowali z oszczędzania.

pięć złotych

fot. moje-finanse.pl

Teraz na popularności zyskują przede wszystkim nieco mniej atrakcyjne rachunki oszczędnościowe oraz całkowicie nieoprocentowane konta osobiste.

Narodowy Bank Polski szacuje, że polskie gospodarstwa domowe wycofały z lokat łącznie około 3,05 mld zł (do poziomu nieco ponad 268 mld zł). Przypomnijmy, że ostatni raz ilość depozytów terminowych spadła dwanaście miesięcy temu, kiedy z rynku zniknęły ostatnie oferty lokat omijających tzw. podatek Belki.

Ekonomiści podkreślają, że nagły spadek zainteresowania lokatami leży u podstaw ostatnich działań Rady Polityki Pieniężnej, która jesienią 2012r. rozpoczęła regularnie obniżać stopy procentowe.

Polacy wpłacają pieniądze do banków, ale na tym nie zyskują

Klienci mimo wszystko nadal odkładają swoje oszczędności w bankach, jednak te środki nie trafiają już tak często na lokaty terminowe, a na rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe. Szacuje się, że łącznie tego typu kontach Polacy trzymają już 251 mld zł, a to wynik większy o blisko 18 mld zł licząc od I kwartału 2013r.

Zdaniem ekspertów – marcowy spadek środków na lokatach terminowych to sygnał, że Polacy nie są zainteresowani już tak niską perspektywą oprocentowania lokat terminowych. Część banków będzie prawdopodobnie zmuszona do zwolnienia z kolejnymi obsuwami obniżek.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię