Na Mazowszu mieszka najwięcej emerytów w Polsce. Władzom brakuje środków na finansowanie leczenia
Eksperci oszacowali, że najwyższy współczynnik ilości osób w wieku 65+ ma Mazowsze. Dziś osoby starsze stanowią tutaj 14 % wszystkich mieszkańców tego regionu, ale za 15-20 lat ich liczba może wzrosnąć nawet do 25 %.
Problem wydaje się uzasadniony, bo władze województwa dostrzegają regularnie rosnącą ilość osób w wieku 65+, które wymagają opieki zdrowotnej – Narodowy Fundusz Zdrowia ma niebawem otrzymać wniosek o przydzielenie dodatkowych środków na sektor geriatryczny.
Zdaniem analityków chociaż ilość starszych osób przyrasta regularnie od kilku lat, to na razie na terenie całego województwa nie ma żadnej placówki specjalizującej się w geriatrii. Poza tym ilość specjalistów pozostawia wiele do życzenia (na terenie regionu jest tylko 8 specjalistów ds. geriatrii) i na razie brak jakichkolwiek sygnałów, aby ta sytuacja miała ulec radykalnej zmianie. Warto podkreślić, że szpitale nie chcą zatrudniać kolejnych geriatrów ze względu na to, że oddziały dla osób starszych generują duże koszty.
Wojewoda ma przygotować wniosek z listą usprawnień, które pozwolą rozwiązać bieżące problemu, a w tym uruchomienie nowych oddziałów zajmujących się doraźną diagnostyką, utworzenie kompletnych zespołów eksperckich oraz zaprojektowanie nowego programu opieki nad osobami w wieku 65+.
Przypomnijmy, że problem demograficzny dotyka dziś nie tylko Mazowsza, ale i innych regionów naszego kraju. Dwa lata temu w Polsce działało tylko nieco ponad 20 oddziałów geriatrycznych, w których pracowało 270 geriatrów, a zdaniem analityków – niezbędnych do uzupełnienia braków jest przynajmniej 3-4 razy więcej.
Czytaj także:
Kategoria: Polska, Wiadomości
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.