Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

W ubiegłym roku kryzys obalił 350 tys. polskich firm

• 21 marca 2013 • Komentarze (0)

W ubiegłym roku z mapy Polski zniknęło w sumie 350 tys. podmiotów gospodarczych. To zdecydowanie więcej niż prognozowali analitycy.

praca

fot. www.sxc.hu

Oszacowano, że 252 tys. firm ogłosiło upadłość, a blisko 100 tys. jest w stanie zawieszenia; łącznie daje to liczbę 350 tys. przedsiębiorstw, które nie działają już na polskim rynku.

Zdaniem ekonomistów to wynik słabego popytu wewnętrznego, który szczególnie uderzył w bilans finansowy niewielkich firm. Rynek zbytu produktów i usług kurczy się nieprzerwanie już od około 12 miesięcy.

Statystyki udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny udowadniają, że chociaż w w 2012r. powstało o 3,5 % więcej firm niż w roku poprzednim to znaczna część z nich nie będzie w stanie utrzymać się na rynku; wzrost zainteresowania przedsiębiorczością wśród Polaków wynikał także m.in. z większych środków, które dotowały bezrobotnych przy uruchamianiu pierwszego biznesu. Szacuje się, że dzięki Powiatowym Urzędom Pracy powstało ok. 40 tys. podmiotów gospodarczych, tj. o 13 % więcej niż w roku 2011. Warto podkreślić, że wiele firm powstawało także dzięki dopłatom z programów unijnych, chociaż zdaniem ekonomistki dr Małgorzaty Starczewskiej:

[…] ale byli z pewnością i tacy, którzy stworzyli firmy z desperacji, bo nie mogli znaleźć etatu i we własnym biznesie dostrzegli szansę na zarobek.

Zdaniem ekspertów nagłe zainteresowanie przedsiębiorczością nie zniweluje problemu jaki dręczy w tej chwili rynek pracy. Ilość nowo otwieranych firm nie jest w stanie zniwelować masowych zwolnień w największych korporacjach. Główny ekonomista Nordea Banku – Piotr Bujak uważa, że wskaźnik bezrobocia w końcu 2013r. może wzrosnąć do 14,7 %.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię