Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Energetyka uzdrowi polską gospodarkę. Pierwsze inwestycje w morskie wiatraki

• 12 października 2012 • Komentarze (0)

Specjaliści podkreślają, że największe inwestycje w branży energetycznej ruszą nie za kilka lat, a dopiero po 2020r. Budowa dużej sieci elektrowni wiatrowych o wydajności łącznej 6 tys. MW ma wesprzeć polski rynek pracy i spowodować, że przez gospodarkę przepłynie kapitał o wysokości ok. 21 mld euro.

energetyka wiatrowa

fot. flickr.com | aut. Sam Howzit

Z informacji udostępnionych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wynika, że do końca 2030r. na Bałtyku powstaną elektrownie wiatrowe o mocy od 6 do 10 tys. MW. Zdaniem ekspertów już kilka lat ma szansę powstać potężna farma wiatrowa, która pozwalałaby na generowanie  nie lulku czy kilkudziesięciu, ale kilkuset MW – szacuje się, że jednak najwcześniej na przełomie 2019 – 2020r. Wdrożeniem tego typu inwestycji zajmie się Polska Grupa Energetyczna, Orlen, belgijskie przedsiębiorstwo Deme oraz spółka Polenergia zarządzana przez J. Kulczyka.

Według szacunków PSEW, budowa elektrowni wiatrowych, które zasilą kraj o dodatkowe 6 tys. MW pozwolą na przepłynięcie przez naszą gospodarkę przeszło 20 mld euro, a to szansa na rozwój portów, firm energetycznych, dostawców sprzętu technicznego i budowlanego oraz lokalne struktury społeczne. Ze wstępnych prognoz wynika, że polska gospodarka zostanie trwale zasilona kapitałem w wysokości 9 mld euro. Do tego, aby jednak wszystkie inwestycje mogły zostać wprowadzone do życia niezbędne są zmiany w prawie, w tym przede wszystkim nowelizacje przepisów środowiskowych i morskich.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię