Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polacy nie radzą sobie ze spłatą kredytów? Bankom zalegamy na 530 mld zł

• 12 października 2012 • Komentarze (0)

Statystyczny Polak jest zadłużony na przeszło 16 tys. zł, a na jego zobowiązanie wobec instytucji finansowych składa się głównie pożyczka na mieszkanie. W skali krajowej jesteśmy winni bankom już ok. 530 mld zł i chociaż większość z nas nie ma większych problemów ze spłatą swojego zobowiązania, to grupa niesolidnych kredytobiorców regularnie się powiększa.

kredyt statystycznego Polaka

fot. moje-finanse.pl

Przypomnijmy, że kredyty udzielane na zakup dóbr konsumpcyjnych to stosunkowo niewielka część rynku pożyczkowego w Polsce. W ciągu ostatnich lat nieco mniej pożyczek zaciągaliśmy na zakup samochodu. Dziś statystyczny mieszkaniec naszego kraju winien jest bankowi ok. 200 zł na spłatę kredytu samochodowego i ok. 400 zł z tytułu zakupów dokonywanych za pośrednictwem karty kredytowej. Przeciętny dłużnik ma w swoim portfelu jednak 16 tys. kredyt na mieszkanie.

Z raportu opublikowanego przez „InfoDług” wynika, że problemy z regularną spłatą swoich zobowiązań ma nieco ponad 2 mln Polaków (na podstawie osób, które zalegają z długiem na przynajmniej 200 zł). W badaniach uwzględniono nie tylko pożyczki bankowe, ale także płatności za usługi i produkty.

Statystyczny dłużnik w Polsce to mężczyzna w wieku od 30 do 39 lat z długiem na kwotę 16 tys. zł. Na tak wysoki współczynnik zalegania ze swoimi należnościami zawyżają jednak rekordziści, którzy mają na swoim koncie kilkumilionowe kredyty (najwięcej nawet 101 mln zł).

W ciągu ostatnich miesięcy przyrost niesolidnych dłużników wzrósł do ok. 1 %.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, System bankowy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię