Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Deweloperzy inwestują w niewielkie mieszkania. Tylko takie dobrze się sprzedają

• 11 października 2012 • Komentarze (0)

Deweloperzy dostosowują się do wymagań polskich klientów. Przeciętna powierzchnia mieszkania wystawionego na sprzedaż w ostatnim kwartale 2012r. wynosiła 65 metrów kwadratowych (dwa, trzy pokoje). W większych miastach to jednak dla wielu Polaków absolutne maksimum na jakie mogliby sobie pozwolić.

Mieszkanie o powierzchni 65 metrów kwadratowych to dla średniej wielkości rodziny stosunkowo niewielka powierzchnia. Osoby młode, które starają się w banku o kredyt hipoteczny podkreślają coraz częściej, że taki metraż to ich finansowa granica możliwości.

Skąd zainteresowanie niewielkimi mieszkaniami?

nieruchomości w Polsce

fot. flickr.com | aut. Paragon Apartments

W tym roku deweloperzy oddali o kilkanaście tysięcy mieszkań więcej niż w 2012r. Zmianie uległ przy tym średni metraż mieszkań wystawionych na sprzedaż, który jest teraz nieco mniejszy i wynosi ok. 65 metrów kwadratowych. Małe mieszkania nadal są w kręgu zainteresowań polskiej branży deweloperskiej ze względu na ograniczenia emisji kredytów bankowych oraz kończącym się programem „Rodzina na swoim”, do spełnienia którego klienci mogli liczyć na wsparcie finansowe państwa w przypadku zakupu mieszkań nie większych niż 75 metrów kwadratowych.

Polaków nie stać na duże mieszkania

Wśród najdroższych rynków nieruchomościowych w Polsce nadal pierwsze miejsce należy do Warszawy, gdzie średnia cena za 1 metr kwadratowy sięga ok. 7700 zł. Nieco taniej, bo ok. 6300 – 6700 zł za metr zapłacimy w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu. Stosunkowo niedrogie są dziś mieszkania w Łodzi.

Deweloperzy, którzy zainwestowali swój kapitał w duże, komfortowe mieszkania mają poważne problemy z płynnością. Na największe obroty mogą liczyć ci , którzy przewidzieli popyt w okresie recesji i budowali obiekty mieszkalne z podziałem na niewielkie lokale w zasięgu ręki Polaków.

Czytaj także:

Kategoria: Nieruchomości, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię