Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Chwieje się chińska gospodarka. Przedsiębiorstwa eksportują kapitał

• 29 października 2012 • Komentarze (0)

Wygląda na to, że w 2011r. chińscy inwestorzy wyeksportowali za granicę przeszło 600 mld dolarów. Z danych opublikowanych przez Global Financial Integrity wynika, że w ten sposób wiele przedsiębiorstw uniknęło kontroli władzy, ale dzisiejsze następstwa tych działań stanowią to już poważne zagrożenie gospodarczo-polityczne.

chińska gospodarka

fot. flickr.com | aut. SpecialKRB

Z raportu waszyngtońskiej firmy czytamy, że odpływ kapitału z chińskiej gospodarki to efekt wspierania przez sektor bankowy przedsiębiorstw państwowych kosztem swoich prywatnych klientów oraz wykorzystania lub w prawie. W efekcie chińskie firmy nie tylko wyprowadzają swój kapitał za granicę w celu inwestycji, ale także importowania go z powrotem do Chin, korzystając przy tym z ulg podatkowych oraz innych przywilejów.

W całym procederze eksportu finansów swój udział mają także osoby prywatne, które szukają za granicą lepszego oprocentowania dla ich oszczędności.

Zdaniem ekspertów na przestrzeni ostatniej dekady z chińskiej gospodarki „zniknęły” blisko 4 biliony dolarów, a trend nadal rośnie. Analitycy podkreślają, że dziś trudno określić jaką część tego kapitału stanowią środki pochodzące z nielegalnych źródeł, ale ten problem narodził już pierwsze fale niepokoju gospodarczego i politycznego w kraju. Społeczeństwo chińskie jest zdania, że w efekcie dość wyraźnie rośnie różnica między najniższą a najwyższą klasą społeczną, a uchylanie się od płacenia zobowiązań wobec państwa nie jest skutecznie zwalczane.

Powszechne niezadowolenie Chińczyków to zagrożenie dla obecnego rządu, który w tej chwili czeka na przekazanie swoich obowiązków nowemu pokoleniu władzy.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Świat, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię