Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polacy oszczędzają tylko na krótki termin

• 29 października 2012 • Komentarze (0)

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że tylko ok. 8-9 % Polaków oszczędza regularnie. Znacznie więcej, bo aż 40 % uważa, że nie warto odkładać pieniędzy lub nie ma na ten temat zdania.

pieniądze banknot 200 złCieszyć może jednak fakt, że o 1 % wzrósł udział respondentów, którzy uważają, że warto oszczędzać regularnie. Przeszło połowa jest zdania, że nie jest w stanie odkładać nadwyżek kapitału na później, ponieważ bieżące koszty życia im na to nie pozwalają. Tylko co trzeci badany oszczędza raz na jakiś czas.

Osoby, które już decydują się na oszczędzanie pieniędzy mogą pozwolić sobie przelanie na konto awaryjne co najwyżej niewielkich kwot, tj. nie więcej już 500 zł – tak uważa przeszło 63 % ankietowanych. Zdaniem analityków statystyki są niepokojące, bo w ich opinii Polacy nie myślą perspektywicznie – zabezpieczenie przyszłości dziecka czy budowa domowego funduszu emerytalnego odchodzą w niepamięć. Większość oszczędności przeznaczanych jest na dobra konsumpcyjne i to najczęściej na okres nie dłuższy niż rok. Tylko co piąty respondent odkłada swój kapitał na ok. 3 lata, a co trzydziesty myśli i swoich oszczędnościach w perspektywie dekady.

Z badań TNS Polska wynika także, że ok. 10 % badanych trzyma swoje oszczędności w domu, a aż 44 % większość swoich pieniędzy przetrzymuje na na ogół nieoprocentowanych kontach osobistych. Większość nie wykasuje także większego zainteresowania wybranymi produktami finansowymi. Co trzeci ankietowany korzysta z produktów oszczędnościowych w  banku, w którym prowadzi swoje konto osobiste, a tylko ok. 18 % analizuje rynkowe trendy i oferty.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, System bankowy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię