Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Europa tonie od rosnącego bezrobocia wśród młodych obywateli

• 1 listopada 2012 • Komentarze (0)

Zdaniem analityków zadłużenie Europy nie jest już jej największym problemem. Europejskie gospodarki ściąga na kolana rosnący (i najwyższy w historii) wskaźnik bezrobocia wśród osób młodych. Sytuacja jest patowa, a politykom brak perspektyw na przeskoczenie tej bariery; nadal brakuje sprawdzonych sposobów na trwałą aktywizację osób pozostających bez środków do życia.

osoba bezrobotna

fot. flickr.com | aut. UNDP in Europe and Central Asia

Specjaliści z PSZK (Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami) wskazali na niepokojące dane napływające ze strefy euro, które dotyczą rosnącego bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia. Rzeczywiście sytuacja nadal się pogarsza co czytamy w raporcie udostępnionym przez Eurostat – w 2011r. bezrobocie wśród młodych obywateli państw członkowskich UE było na poziomie 21,7 %, dziś jest to już 22,8 % (dane dot. miesiąca września).

Ekonomiści alarmują, że wspólnotę europejską pogrążają dziś nie tyle długi i problemy systemu bankowego, a gwałtowne zmiany w poziomie zatrudnienia. Wzrost bezrobocia wśród osób młodych ma doprowadzić do pogłębienia się problemów gospodarczych oraz trwałego wzrostu nierówności wśród społeczeństwa. Zdaniem analityków problem może się pogłębiać, ponieważ kurczący się rynek pracy będzie poszukiwał już wyłącznie osób z kompletnym doświadczeniem zawodowym. Miejsc na doszkalanie swoich umiejętności dla młodych wyraźnie brakuje, a to marnotrawienie budżetów finansowych, które pochłania rozwój i utrzymywanie systemu edukacji.

Już dziś Komisja Europejska podkreśla wielokrotnie, że niemożliwym będzie zmniejszenie poziomu bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia, jeśli państwa UE nie zbudują płaszczyzny komunikacji między ośrodkami edukacyjnymi, pracodawcami i instytucjami wspierającymi otoczenie biznesowe.

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy, Świat, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię