Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Chiny zaczynają ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej. Ruszają pierwsze inwestycje

• 9 listopada 2012 • Komentarze (0)

Financial Times wskazuje, że Chiny powoli budzą się z zimowego snu i rozpoczynają wdrażanie pierwszych inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. W brytyjskim periodyku czytamy o pierwszych przykładach zaangażowania wschodniej gospodarki w sytuację europejską.

chińska gospodarka

fot. flickr.com | aut. SpecialKRB

Już dziś wiadomo, że m.in. Ukraina otrzymała linię kredytową w kwocie 3 mld dolarów amerykańskich w zamian za dostawę kukurydzy. W 2012r. Chińczycy otworzyli także swoją pierwszą fabrykę samochodów na terenie UE (Bułgaria), a w międzyczasie przejęli Hutę Stalowa Wola i jest to dziś prawdopodobnie największa chińska inwestycja w naszym kraju.

W gazecie czytamy również o kwietniowej wizycie premiera Chin w polskiej stolicy i spotkaniu z premierami państw wschodniego blogu Europy. Wtedy też mówiono po raz pierwszy, że Chiny otworzą linię kredytową na kwotę 10 mld dolarów amerykańskich. Wen Jiabao podkreślał także wielokrotnie, że jego państwo wzmocni wymianę handlową, a w tym m.in. sektor importu na naszym kontynencie.

Financial Times wskazuje, że chińska gospodarka czerpie przykład z Korei Południowej, który zainwestował duży kapitał m.in. w naszym kraju. Azjatyckie przedsiębiorstwa zdecydowały się na inwestycje w Polsce ze względu na wysoce wykwalifikowaną grupę specjalistów, stosunkowo niski poziom płac (w porównaniu do Europy Zachodniej) oraz niskie progi podatkowe.

Czytaj także:

Kategoria: Giełda i inwestycje, Świat, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię